Њујорк и Лондон ќе бидат под вода за неколку декади?

Повеќето научници се согласуваат дека ќе се случи покачување на морското ниво, но некои тврдат дека тоа нема да се случи со векови, а други тврдат дека тоа ќе се случи многу поскоро отколку што мислиме.

naucnicite-tvrdat-njujork-i-london-mozat-da-bidat-pod-voda-za-samo-nekolku-dekade-01.jpg

Ново истражување вели дека морското ниво ќе се покачи во наредните 50 години, а крајбрежните градови како Њујорк и Лондон веројатно ќе бидат под вода до крајот на овој век.

naucnicite-tvrdat-njujork-i-london-mozat-da-bidat-pod-voda-za-samo-nekolku-dekade-1.jpg

„Без драматично намалување на емисијата на гасови, глобалното морско ниво ќе се качи на неколку метри во рокот од 50 до 150 години“ - тврдат истражувачите.

naucnicite-tvrdat-njujork-i-london-mozat-da-bidat-pod-voda-za-samo-nekolku-dekade-2.jpg

До пред околу 130.000 години морското ниво било за 6 до 8 метри повисоко од денес, а тогаш температурите биле само околу еден степен повисоки од денес.

„Младите луѓе ги ставаме во ситуација која тешко ќе можат да ја контролираат“ - вели Џејмс Хансен, пензиониран климатски научника за НАСА.

Кои земји најмногу ќе бидат зафатени од климатските промени?

naucnicite-tvrdat-njujork-i-london-mozat-da-bidat-pod-voda-za-samo-nekolku-dekade-3.jpg

Како климатските промени ќе влијаат на Лондон според Google Earth:

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Вечерва ќе имаме Супермесечина на јагодите – дали ќе се гледа кај нас и што значи тоа за хороскопот? Под влијание на најголемата Месечина во 2022-ра година полесно ќе им кажете „збо...
Зошто е важен подвигот со нуклеарната фузија и како се произведува електрична енергија со овој проце... Сигурно слушнавте дека научниците успеале да создадат енергија со помош на нукле...
Следете во живо: Лансирање на леталото што ќе однесе луѓе на Месечината, со најголемата ракета во св... Со програмата Артемида, НАСА планира да испрати луѓе на Месечината, и тоа до 202...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg