Видеото кое освои многу награди: Што ќе се случи ако астероид удри во Земјата?

videoto-koe-osvoi-mnogu-nagradi-shto-kje-se-sluci-ako-asteroid-udri-vo-zemjata-01_2.jpg

Океаните покриваат околу 71% од површината на Земјата, па поголема е шансата астероид да удри во вода, отколку на копно.

Ова видео кое освои многу награди, е креирано од Los Alamos National Lab и ни покажува детална симулација на тоа што може да се случи, ако астероид удри во Земјата.

Погледнете ги анализите кои ги направиле во оваа лабораторија.

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Маск го вгради првиот чип во човечки мозок – Зошто ова е најважно за луѓето со парализа? Луѓето на кои ќе им биде вграден чипот ќе можат со мислите да го контролираат мо...
Нереална убавина! Најдобрите вселенски фотографии од телескопот Џејмс Веб, една година по неговото а... Волшебни галаксии, но и планетите со Сончевиот Систем во поинакво светло – што с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg