Овој петок 13-ти ќе имаме шанса да видиме ретка полна месечина

Овој петок 13-ти ќе бидеме сведоци на „најморничавата“ полна месечина во изминативе неколку години. Оние кои се суеверни веќе знаат дека е навистина ретко да се види полна месечина на петок 13-ти.

prv-pat-posle-mnogu-godini-zhetvarska-polna-mesechina-ovoj-petok-13-ti-01.jpg

Всушност, последент пат овој феномен бил забележан на 13-ти октомври 2000-та година. Сигурно ќе сакате да сведочите на овој настан бидејќи наредниот е дури во 2049-та година.

Септемвриската полна месечина е позната и како жетварска месечина. Односно, ова е полната месечина која е најблиску до 23-ти септември, есенската рамноденица. Ова е периодот кога обично почнува жетвата, па од таму и називот „жетварска“.

prv-pat-posle-mnogu-godini-zhetvarska-polna-mesechina-ovoj-petok-13-ti-02.jpg

Месечината што ќе ја видиме во петок е позната и како микромесечина, бидејќи на небото ќе биде дури 14% помала од вообичаено. Причината за ова е тоа што овој период месечината е најоддалечена од Земјата.

prv-pat-posle-mnogu-godini-zhetvarska-polna-mesechina-ovoj-petok-13-ti-03.jpg

prv-pat-posle-mnogu-godini-zhetvarska-polna-mesechina-ovoj-petok-13-ti-04.jpg

prv-pat-posle-mnogu-godini-zhetvarska-polna-mesechina-ovoj-petok-13-ti-05.jpg

prv-pat-posle-mnogu-godini-zhetvarska-polna-mesechina-ovoj-petok-13-ti-06.jpg

prv-pat-posle-mnogu-godini-zhetvarska-polna-mesechina-ovoj-petok-13-ti-07.jpg

prv-pat-posle-mnogu-godini-zhetvarska-polna-mesechina-ovoj-petok-13-ti-08.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ќе можеме да ја видиме дури во 2061 година – интересни факти за Халеевата комета Крстена е по Едмонд Халеј кој прв сфатил дека кометата се враќа на секои 75 годи...
Вечерва ќе имаме Супермесечина на јагодите – дали ќе се гледа кај нас и што значи тоа за хороскопот? Под влијание на најголемата Месечина во 2022-ра година полесно ќе им кажете „збо...
Неколку дена во вселената со малку храна и вода – Неуспешната мисија до Месечината која можела да за... Мисијата Apollo 13 на НАСА требаше да ја однесе третата група астронаути на Месе...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg