„Баба си е баба“ - како кралицата ќе го спаси Хари од непријатност на погребот на дедо му?


„Баба си е баба“ - како кралицата ќе го спаси Хари од непријатност на погребот на дедо му?

На погребот на принцот Филип ќе се случи нешто што не се случило досега... Кралицата се одлучи на исклучок како никогаш досега само за нејзиниот внук принцот Хари да не биде „тринаесетто прасе“.

baba-si-e-baba-kako-kralicata-kje-go-spasi-hari-od-neprijatnost-na-pogrebot-na-dedo-mu-001.jpg

Кралицата стави крај на дебатата околу тоа дали сите кралски сениори освен принцот Хари ќе носат воена униформа на погребот на принцот Филип и како ќе изгледа само тој да се издвојува. Како ќе се чувствува Хари, ќе му биде ли непријатно, беа прашања кои сами по себе се наметнуваа кај народот од Велика Британија, но и целиот свет.

baba-si-e-baba-kako-kralicata-kje-go-spasi-hari-od-neprijatnost-na-pogrebot-na-dedo-mu-08.jpg

Кралицата стави крај на гласините и донесе одлука дека никој нема да носи воена униформа на погребот, нешто што се нема случено досега. Ова е доказ дека „баба си е баба“ и дека бабата би сторила сѐ за своите внуци, во случајов Елизабета за принцот Хари.

baba-si-e-baba-kako-kralicata-kje-go-spasi-hari-od-neprijatnost-na-pogrebot-na-dedo-mu-11.jpg

baba-si-e-baba-kako-kralicata-kje-go-spasi-hari-od-neprijatnost-na-pogrebot-na-dedo-mu-10.jpg

Ова е одлука донесена во последен миг и одобрена од кралицата. Елизабета на погребот на нејзиниот сопруг сака да покаже дека британското кралско семејство и покрај скандалите е обединето.

baba-si-e-baba-kako-kralicata-kje-go-spasi-hari-od-neprijatnost-na-pogrebot-na-dedo-mu-12.jpg

Инаку, принцот Хари беше принуден да се откаже од почесните воени титули откако ненадејно се откажа од кралските должности и се пресели во САД со сопругата Меган Маркл и синот Арчи.

baba-si-e-baba-kako-kralicata-kje-go-spasi-hari-od-neprijatnost-na-pogrebot-na-dedo-mu-02.jpg

36-годишниот Хари на погребот на дедо си сакал да ја носи униформата што ја носел на неговиот свадбен ден во мај 2018 година, но тоа наводно не му било дозволено.

Од друга страна неговиот татко и брат ќе беа во воени униформи за кралскиот церемонијален погреб, а сега сите ќе бидат во ист кош и Хари нема да се издвојува.

Нема да се носат воени униформи за разлика од сите други церемонијални кралски погреби.

baba-si-e-baba-kako-kralicata-kje-go-spasi-hari-od-neprijatnost-na-pogrebot-na-dedo-mu-03.jpg

baba-si-e-baba-kako-kralicata-kje-go-spasi-hari-od-neprijatnost-na-pogrebot-na-dedo-mu-07.jpg

baba-si-e-baba-kako-kralicata-kje-go-spasi-hari-od-neprijatnost-na-pogrebot-na-dedo-mu-05.jpg

baba-si-e-baba-kako-kralicata-kje-go-spasi-hari-od-neprijatnost-na-pogrebot-na-dedo-mu-06.jpg
baba-si-e-baba-kako-kralicata-kje-go-spasi-hari-od-neprijatnost-na-pogrebot-na-dedo-mu-04.jpg

Во меѓувреме принцот Вилијам и Кејт Мидлтон објавија досега невидена фотка од Елизабета и принцот Филип со нивните 7 правнучиња:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто Кралицата Елизабета носи пари со себе само еден ден во неделата? Не е тајна дека најпознатата кралица во светот, Кралицата Елизабета, има многу п...
Елеганција за 50 евра: Кралицата Летиција во цветен фустан од Зара Кралицата Летиција од Шпанија е една од најдобро облечените дами во светски рамк...
Зошто Хари и Меган Маркл ќе се селат во нов дом, на страна од Вилијам и Кејт? Тие не сакаат детето да си го растат во златен кафез, плус изгледа односите поме...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg