Петар Заборски од „Макпетрол” освои бронза на светската карате лига во Атина

Каратистот на „Макпетрол“, Петар Заборски, се закити со бронзено одличје на турнирот од светската лига што викендов се одржа во Атина. Во борбата за трето место тој го совлада претставникот на домаќините, Евангелос Сереметакис со 1-0.

petar-zaborski-od-makpetrol-osvoi-bronza-na-svetskata-karate-liga-vo-atina-02.JPG

Во елиминацискиот дел од турнирот Заборски забележа четири победи, но загуби во полуфиналето од Мохамед Абудабус откако борбата заврши со резултат 3-3. Членот на скопски „Макпетрол“ се натпреваруваше во категоријата под 75 килограми.

petar-zaborski-od-makpetrol-osvoi-bronza-na-svetskata-karate-liga-vo-atina-01.JPG

- Среќен сум што почетокот на годината го крунисав со медал од Светската карате лига каде што се натпреваруваат најдобрите каратисти од целиот свет. Во борбата за трето место влегов сосема сконцентриран и опуштен, со оглед на мојата физичка и психичка подготвеност, а секако и познавајќи ги тактиките на мојот противник. Ги почитувам сите натпреварувачи и противници подеднакво и секој од нас сака да стане медалист. Среќен сум што во континуитет освојувам медали од најсилните натпревари на светската карате премиер лига - изјави Заборски.

petar-zaborski-od-makpetrol-osvoi-bronza-na-svetskata-karate-liga-vo-atina-03.JPG

На турнирот главниот град на Грција беа пријавени делегации од 81 држава, со 1094 спортисти. Сениорскиот тим на „Макпетрол“ учествуваше со осум претставници во машка и во женска конкуренција.

petar-zaborski-od-makpetrol-osvoi-bronza-na-svetskata-karate-liga-vo-atina-04.JPG

Покрај Заборски, меѓу натпреварувачите беа и Петар Спасеновски (-84 кг.), Давид Петков (-67 кг.), Стефан Стојановиќ (+84 кг.), Витомир Трајковски (-84 кг.),  Симона Заборска (-55 кг.), Викторија Јовановска (-61 кг.) и Јована Мицовска (-61 кг.).

Би можело да ве интересира:

Емотивен говор, маица за почит кон Коби Брајант: Новак Ѓоковиќ ја освои рекордната 24-та Гренд слем ... Новак Ѓоковиќ ја освои 24-тата Гренд слем титула во кариерата и моментално е тен...
Шахистите на „Алкалоид“ петти во светот, сребрен медал за Недев на втората табла ШК Алкалоид го освои петтото место на Светското екипно првенство во шах за сенио...
Заборски од „Макпетрол“ петти во Европа на шампионатот во Задар Најдобро рангираниот македонски каратист, Петар Заборски, остави најдобар впечат...
Интернационалниот мајстор Тони Лазов го освои шаховскиот турнир „Шах-шех Вавилон Опен“ Шахистот на ШК Алкалоид, ИМ Тони Лазов, освои 8 од можни 9 поени и го освои прво...
Каратистите на „Макпетрол“ учествуваа на светската премиер лига во Ларнака Симона Заборска од карате клубот „Макпетрол“ се пласира на седмата позиција на т...
Каратистите на „Макпетрол“ се подготвуваат за претстојното Европско Првенство Македонските карате-репрезентативци, членови на „Макпетрол“, моментно се на едно...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg