Најтрофејниот англиски клуб, Манчестер Јунајтед е најскап клуб во светот

Најтрофејниот англиски фудбалски клуб, Манчестер Јунајтед официјално е најбогатиот клуб во светот по потпишувањето на 10-годишниот договор со спортскиот бренд Adidas, кој ќе ги изработува нивните дресови од следната сезона, соопшти Форбс.

najtrofejniot-angliski-klub-manchester-united-e-najskap-klub-vo-svetot-01

Тие потпишаа рекорден износ од 750 милиони фунти за тие 10 години, со што официјално, вкупната вредност на Манчестер Јунајтед изнесува 3,6 билиони долари и е пред Реал Мадрид, чија вредност изнесува 3,3 билиони долари.

„Црвените ѓаволи“ ќе ги имаат најскапите дресови  и најскапиот спонзорски договор.

najtrofejniot-angliski-klub-manchester-united-e-najskap-klub-vo-svetot-1.jpg

Покрај Adidas, уште еден значаен спонзор е автомобилската марка Chevrolet кој на Јунајтед му плаќа 80 милиони долари.

По една лоша сезона, време е за пресврт со сите нови позитивни промени, новиот менаџер Луј Вангал, новите засилувања потпишани и оние кои се очекуваат пред почетокот, време за шампионите да се вратат на врвот.

najtrofejniot-angliski-klub-manchester-united-e-najskap-klub-vo-svetot-2.jpg

Би можело да ве интересира:

На колегата му ги „украл“ местото во клубот и девојката: Факти за Макс Ферстапен, новиот шампион во ... Ферстапен го замени Даниил Квајат во тимот на Red Bull, а сега е во врска и со н...
Најсекси фудбалска судијка во светот, магична свадба на Санторини со 20 години постариот сопруг – Ко... Во 2020-та година направи свадба со својот сопруг Даниел Стефански на Санторини,...
Вознемирувачки фотки: Девојка обвини фудбалер на Манчестер Јунајтед за насилство - „Ова ми го прави ... Раскрвавена уста, модринки по телото – девојката на 20-годишниот фудбалер Мејсон...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg