Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


ATP Барселона: Надал и Нишикори играа тенис на врв на планина (видео)

На првиот натпревар во Барселона, Кеј Нишикори и Рафаел Надал, освојувачот на осум трофеи, имаа можност да играат тенис на малку поинаков начин.

atp-barselona-nadal-i-nishikori-igraa-na-vrv-na-planina-01.jpg

Двајцата тенисери разменуваа удари на врвот на планината Тибидабо која овозможува поглед во срцето на Каталонија.

Рафаел надал пристигнал во Шпанија само ден откако ја освои деветтата титула во Монте Карло, а повеќе од очигледно е дека уште еднаш сака да го освои и трофејот во Барселона кој го има освоено 8 пати во периодот од 2005-2009 и 2011-2013.

„Беше тоа голем ден. Играв на високо ниво цела недела, но морам да продолжам со ист ритам и наредните турнири. Цел ми е 2016-та да ми биде среќна година“ - изјавил Надал.

Кеј Нишикори дојде во Барселона по својата трета титула во низата омилени турнири од серијата 500.

„Сакам повторно да победам овде. Ова е мојот омилен турнир и најтешко натпреварување од серијата ATP 500. Оваа година ќе има силна конкуренција со шпански играчи, почнувајќи од Рафа“ - изјавил Нишикорина на финалето во Монте Крало.

„Гледав само дел од мечот. Рафа повторно е во одлична форма. Ако двајцата стигнеме во финале ќе биде тежок меч, но очекувам возбудлива недела“ - додал Нишикори.

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Голманот на Аргентина на терен го теши Мбапе, а во соблекувална бара едноминутен молк за него – најв... Твитот од 2015-та година во кој се предвидува победата на Меси, обидите на Макро...
Од фудбал до атлетика и бодибилдинг: Најубавите македонски спортистки (фото) Професионалното бавење со спорт бара голема пожртвуваност, а резултатите се видл...
Аргентина третпат стана светски фудбалски првак, по тензичниот натпревар против Франција во Катар Во последната миунта од тензичното финале на Светското првенство во фудбал резул...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg