Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


Најдоброто од отворањето на Олимпијадата 2016, низ фотографии

Рио де Жанеиро – преродба и регенерација, тоа беше живописната порака која беше испратена на церемонијата за отворање на Олимпијадата во 2016-та година.

najdobroto-od-otvoranjeto-na-olimpijadata-niz-fotografii-1.jpg

По месеци планирање, Олимписките игри во Рио конечно се отворија.

Олимпискиот оган почна да гори

Поранешниот бразилски број 1 тенисер, Густаво Киртен го донесе олимпискиот факел на стадионот, а честа да го запали олимпискиот оган ја имаше тркачот Вандерелеи Кордеиро де Лима.

Фудбалската легенда Пеле морал да се откаже заради болест.

Во финалето, Олимписките прстени го осветлија небото во прекрасен огномет.

najdobroto-od-otvoranjeto-na-olimpijadata-niz-fotografii-2.jpg

Самба

По серија емотивни пораки, „The Maracana“ експлодираше во вжештени самба танци.

Дури 12 самба училишта биле вклучени во церемонијата за отворањето на Олимписките игри и Бразил ни покажа, уште еднаш, како изгледаат најдобрите карневали во светот.

Рио е подготвен да направи историја

Карлоз Нузман, претседателот на Олимпијадата во Рио, испрати моќна порака:

„Нашиот сон е Олимпискиот град да биде трансформиран од игрите. Овој прекрасен град е и совршен. Ајде да го живееме сонот заедно и да останеме заедно, и покрај околностите кои нè предизвикуваат. Рио е подготвен да влезе во историјата на Олимписките игри.“

najdobroto-od-otvoranjeto-na-olimpijadata-niz-fotografii-4.jpg

Формата на стадионот

Формата на стадионот била инспирирана од креациите на Бурле Маркс, почитуван бразилски архитект.

Тој е најдобро познат тротоарот на крајбрежјето на плажата Копакабана и неговите апстрактни геометриски дизајни.

najdobroto-od-otvoranjeto-na-olimpijadata-niz-fotografii-5.jpg

Отворањето низ бројки

  • 35.000 работници се одговорни за ова шоу
  • Околу 12.000 волонтери учествувале во организацијата
  • Биле вклучени 12 самба училишта
  • Биле направени 5.500 костими
  • 209 земји ќе се натпреваруваат
  • 3 милијарди гледачи ќе имаат можност да ја гледаат Олимпијадата
  • 11.000 атлети добија семе за да засадат растение и да остават прекрасна шума зад себе

Отворањето низ фотографии:

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Заштитнички го држи на градите - Први фотки на Рафаел Надал со 3-месечниот син Рафаел Надал беше фотографиран како го шета 3-месечниот син Рафаел Џуниор, заедн...
Вака се сака херој! Србите организираа проекција на кула за Новак Ѓоковиќ по триумфот и го преплавиј... По десетти пат, Новак Ѓоковиќ победи на Australian Open, a Твитер е преплавен со...
Камили на стадион, традиционални танци, моќен говор на Морган Фримен – Моменти од спектакуларното от... Изведба на традиционални танци и песни, Морган Фримен, со својот моќен и смирува...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg