Зошто спортистите на Олимпијадата имаат црвени кругови по целото тело?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Зошто спортистите на Олимпијадата имаат црвени кругови по целото тело?

Мајкл Фелпс во неделата вечер пливаше на Олимписките игри во Рио и веројатно имавте можност да забележите црвени кругови на целиот негов грб.

zoishto-sportistite-na-olimpijadata-imaat-crveni-krugovi-po-celoto-telo-01.jpg

Ако досега имавте можност да ги гледате Олимписките игри, веројатно забележавте и кај некои други спортисти вакви црвени кругови, посебно кај американските гимнастичари.

Трагите се резултат на терапија за лекување која е посебно омилена меѓу Олимпијците.

Во основа, оваа техника подразбира ставање на чаша директно на кожата и пумпање со пумпа. Некои велат дека оваа техника го зголемува протокот на крв и помага мускулите побрзо да се залечат.

На местата каде биле чашите се јавуваат модринки кои траат две до три недели.

Еве како изгледа третманот:

Како изгледаат модринките веднаш по терапијата:


Како изгледаат кај Мајкл Фелпс:

zoishto-sportistite-na-olimpijadata-imaat-crveni-krugovi-po-celoto-telo-1_copy.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 држави кои речиси банкротираа заради организирање на Олимписки игри Олимписките игри се најголемиот спортски настан во светот и секоја година ги оче...
Семејството на Жозе Мурињо: 30 години е во среќен брак, сопругата не верува во гласините за афери, а... Жозе и сопругата Матилде се знаат од деца, а се венчале на 18 години - во 30 год...
Најубавите фотки на Вардарци со пехарот во Келн Додека синоќа се славеше по сите можни локали, улици, а главниот собир се одвива...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg