Колку калории внесуваат олимписките играчи дневно?


Колку калории внесуваат олимписките играчи дневно?

Добро ни е познато, мажите треба да консумираат од 2.200 до 2.600 калории дневно, а жените, од 1.600 до 2.000 калории.

kolku-kalorii-vnesuvaat-olimpiskite-igracki-dnevno-001.jpg

Но, дали сте се запрашале колку калории дневно внесуваат врвните спортисти?

Турскиот фотограф Умит Бекташ одлучила да ги фотографира турските атлетичари кои се натпреваруваат на Олимпијадата и да ни покаже што точно консумираат во еден ден.

Како изгледаат оброците на Олимпијците?

Мерве Ајдин, тркачка, 3.000 калории:

kolku-kalorii-vnesuvaat-olimpiskite-igracki-dnevno-1.jpg

kolku-kalorii-vnesuvaat-olimpiskite-igracki-dnevno-2.jpg

Фатих Аван, фрлање копје, 3.500 калории:

kolku-kalorii-vnesuvaat-olimpiskite-igracki-dnevno-3.jpg

kolku-kalorii-vnesuvaat-olimpiskite-igracki-dnevno-4.jpg

Нур Татар, теквондо, 1.500 калории:

kolku-kalorii-vnesuvaat-olimpiskite-igracki-dnevno-5.jpg

kolku-kalorii-vnesuvaat-olimpiskite-igracki-dnevno-6.jpg

Мете Бинеј, дигање тегови, 3.500 калории:

kolku-kalorii-vnesuvaat-olimpiskite-igracki-dnevno-7.jpg

kolku-kalorii-vnesuvaat-olimpiskite-igracki-dnevno-8.jpg

Елиф Јале, борење, 3.000 калории:

kolku-kalorii-vnesuvaat-olimpiskite-igracki-dnevno-9.jpg

kolku-kalorii-vnesuvaat-olimpiskite-igracki-dnevno-10.jpg

Бахри Танрикулу, теквондо, 3.000 калории:

kolku-kalorii-vnesuvaat-olimpiskite-igracki-dnevno-11.jpg

kolku-kalorii-vnesuvaat-olimpiskite-igracki-dnevno-12.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Red Bull X-Alps: Најтешката авантуристичка трка на светот е отворена за апликации Секои две години се одржува авантуристичката трка за планинари и параглајдеристи...
„Тенисот ми го покажа светот, а сега се збогувам“ – Марија Шарапова се откажа од тениската кариера По долги борби со повредите, светската тенисерка, Марија Шарапова го најави нејз...
Хант е победник во скокачкиот дуел со ЛоБуе од покривот на операта Шесткратниот шампион на Red Bull Cliff Diving со тесна победа против својот рива...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg