Бекам формира свој фудбалски тим за кој гради стадион во Мајами


Бекам формира свој фудбалски тим за кој гради стадион во Мајами

Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид, Дејвид Бекам, планира да формира свој фудбалски тим во Мајами. За таа цел тој веќе има обезбедено земјиште за изградба на стадионот.

Bekam-formira-svoj-fudabslki-tim-za-koj-gradi-stadion-vo-Majami-01.jpg

Имено, Бекам неодамна со помош на општината Мајами купи земјиште во вредност од 9 милиони долари и заедно со претходното купеното земјиште во вредност од 15 милиони долари успеа да формира парцела за изградба на стадион во Мајами.

На овој стадион треба да настапува новоформираниот фудбалски тим Мајами Бекам Јунајтед, кој ќе настапува во MLS (Aмериканската прва лига во фудбал) која во 2020 година ќе се проширува со уште неколку тимови.

Оваа локација за изградба на стадионот во градот беше обезбедена откако претходно пропаднаа обидите да се обезбеди локација за градба на пристаништето во Мајами и на местото на паркот-музеј, исто така на брегот на Мајами.

Bekam-formira-svoj-fudabslki-tim-za-koj-gradi-stadion-vo-Majami-02.jpg

Новата локација е во урбана зона и граѓаните стравуваат дека нема да биде предвиден паркинг за сите посетители.

Изгледот на новиот стадион беше неодамна презентиран и е проектиран од фирмата која го работеше олимпискиот стадион во Лондон 2012.

Стадионот на новиот тим Мајами Бекам Јунајтед ќе има капацитет од 25.000 гледачи и се очекува да биде најубавиот стадион за фудбалски тим во САД за сезоната во 2021 година.             

Bekam-formira-svoj-fudabslki-tim-za-koj-gradi-stadion-vo-Majami-03.jpg

(O)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Осмото светско чудо – дали Мерцедес Бенз стадионот во Атланта е најдобриот во светот? Мерцедес Бенз стадионот во Атланта е архитектонски проект, дело на: HOK, tvsdesi...
Каде отиде „класата“ од Ел Класико? Постарите фудбалски навивачи (читај луѓе кои гледале фудбал пред појавата на Мес...
RED BULL AIR RACE / 2018 / OAE / ABU DHABI - Американецот Гулијан ја отвори сезоната со изненадувачк... Нова втора декада од авионските трки започна со стартот на светското првенство R...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg