12 причини зошто Роналдо е непобедлива фудбалска машина и совршен идол


12 причини зошто Роналдо е непобедлива фудбалска машина и совршен идол

Португалецот со челична дисциплина и вонсериски талент за фудбал го воодушевува светот години наназад.

12-prichini-zoshto-ronaldo-e-nepobedliva-fudbalska-mashina-i-sovrshen-idol-01.jpg

Роналдо е најголемото име на поле спорт глобално. Својата кариера ја започна уште од 14-годишна возраст и брзо се лансираше во ѕвездите, каде е со години.

Португалскиот фудбалер е познат по највисокото ниво на професионализам на и надвор од терените и е совршен идол на многу генерации низ целиот свет.

Од најмлади до најстари, зошто сите го обожаваат Роналдо:

Тој е харизматичен и одлично изгледа.

12-prichini-zoshto-ronaldo-e-nepobedliva-fudbalska-mashina-i-sovrshen-idol-05.jpg

Не се плаши да направи „будала“ од себе и прифаќа шеги на негова сметка.

12-prichini-zoshto-ronaldo-e-nepobedliva-fudbalska-mashina-i-sovrshen-idol-06.jpg

На 15 години имаше проблем со срцето, кој беше закана за неговата кариера и живот, но по една ризична операција одлично закрепна и оттогаш ни сервира неверојатна фудбалска игра.

12-prichini-zoshto-ronaldo-e-nepobedliva-fudbalska-mashina-i-sovrshen-idol-07.jpg

Го сакаат во секој фудбалски клуб каде што оди.

12-prichini-zoshto-ronaldo-e-nepobedliva-fudbalska-mashina-i-sovrshen-idol-02.jpeg

Постигнува неверојатни резултати, а знае и да пушти солза ако изгуби значаен натпревар, особено за неговата родна Португалија.

12-prichini-zoshto-ronaldo-e-nepobedliva-fudbalska-mashina-i-sovrshen-idol-11.jpg

Има совршена игра, која многумина ја нарекуваат поезија во движење.

Може да се спореди само со Меси, Зидан, Марадона и Пеле. Постигнува голови од огромна далечина, дури и со глава, знае како да се движи и неговата комплетна игра на теренот е нешто невидено.

12-prichini-zoshto-ronaldo-e-nepobedliva-fudbalska-mashina-i-sovrshen-idol-17.jpg

Има постигнато огромен број на пенали, кои, иако технички изгледаат лесно, се огромна задача на психолошко ниво.

12-prichini-zoshto-ronaldo-e-nepobedliva-fudbalska-mashina-i-sovrshen-idol-09.jpg

Знае да шутира на милион начини и голманот од спротивниот тим никогаш не знае со што може да се соочи.

12-prichini-zoshto-ronaldo-e-nepobedliva-fudbalska-mashina-i-sovrshen-idol-04.jpg

Уште 6 причини на следната страна...Би можело да ве интересира:

Новак Ѓоковиќ: „Медитацијата, јогата и веганството ми помогнаа да успеам“ Српскиот тенисер кој има нов тренер (Андре Агаси) ги сподели тајните на своето з...
Red Bull X-Alps: Најтешката авантуристичка трка на светот е отворена за апликации Секои две години се одржува авантуристичката трка за планинари и параглајдеристи...
RED BULL AIR RACE / 2018 / OAE / ABU DHABI - Американецот Гулијан ја отвори сезоната со изненадувачк... Нова втора декада од авионските трки започна со стартот на светското првенство R...

Најчитани неделава