Мал, а голем херој: 12-годишниот Марко Пејчиноски го преплива Охридското Езеро и нè направи горди


Мал, а голем херој: 12-годишниот Марко Пејчиноски го преплива Охридското Езеро и нè направи горди

Полн со самодоверба и решителност, тој е вистинска инспирација. Токму вакви деца ѝ се потребни на Македонија - младина која покажува дека сè што се сака се може.

mal-a-golem-heroj-12-godishniot-marko-pejchinoski-go-prepliva-ohridskoto-ezero-i-ne-napravi-gordi-01.jpg

Марко Пејчиноски е 12-годишен охриѓанец кој покажа дека соништата се остваруваат само ако доволно се сака.

mal-a-golem-heroj-12-godishniot-marko-pejchinoski-go-prepliva-ohridskoto-ezero-i-ne-napravi-gordi-04.jpg

Храброто момче во еден здив ги исплива  30-те километри од Свети Наум до пристаништето во Охрид, борејќи се со брановите во немирното Охридско Езеро и стана најмладиот маратонец. Ваков потег нема направено никој веќе 50 години.

mal-a-golem-heroj-12-godishniot-marko-pejchinoski-go-prepliva-ohridskoto-ezero-i-ne-napravi-gordi-07.jpg

По подготовка од една година, пливајќи во базен на затворено, со неверојатна сила и решителност Марко храбро тргна во предизвикот, дури и кога другите се сомневаа дали ќе успее да издржи до крај.

mal-a-golem-heroj-12-godishniot-marko-pejchinoski-go-prepliva-ohridskoto-ezero-i-ne-napravi-gordi-03.jpg

Иако, има доживеано инфаркт на долните екстремитети и има проблем при трчање, тој е самоуверен кога станува збор за пливањето. Пливаше во ист ритам во еден здив 9 часа.

mal-a-golem-heroj-12-godishniot-marko-pejchinoski-go-prepliva-ohridskoto-ezero-i-ne-napravi-gordi-02.jpg

Тој го избра празникот Голема Богородица за својот подвиг и ги направи горди своите роднини, пријатели и сограѓани од Охрид, како и цела Македонија.

mal-a-golem-heroj-12-godishniot-marko-pejchinoski-go-prepliva-ohridskoto-ezero-i-ne-napravi-gordi-05.jpg

Марко ни одржа лекција за издржливост на сите и со право треба да го носи прекарот „чудо од дете“, како што го нарекоа многумина.

Марко пристигнува на целта

Posted by ohridnews.com on Tuesday, August 28, 2018
" data-width="630" data-show-text="false">

Марко пристигнува на целта

Posted by ohridnews.com on Tuesday, August 28, 2018

 Видео: Телма и Ohrid News

Фото: A. Момироска - Ohrid News 

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Неш ја закомплицира борбата за титулата со победа во Франција Неверојатни маневри со големи брзини, падови од кои се кршат коски, акција од ко...
Мислел дека нема шанси кај неа, а сега имаат 4 деца - Пилар Рубио (43) е згодната сопруга на Серхио ... По четири родени деца и на 43 години шпанската ТВ водителка и сопруга на познати...
Семејството на Жозе Мурињо: 30 години е во среќен брак, сопругата не верува во гласините за афери, а... Жозе и сопругата Матилде се знаат од деца, а се венчале на 18 години - во 30 год...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg