10 екстремни спортови кои ќе ги воодушеват адреналинските зависници

Екстремен спорт е поим кој се користи да го опише спортот кој бара значителна вештина и физичка способност, додека сте изложени на вистинска опасност и можност од сериозни физички повреди. 

10-ekstremni-sportovi-koi-kje-gi-voodushevat-adrenalinskite-zavisnici 01 630x340.jpg

Учесниците во овие спортови се адреналински зависници на кои им е веќе здодевно да се занимаваат или натпреваруваат во секојдневни спортови коишто нема да го забрзаат нивниот пулс.

Во продолжение ви претставуваме 10 екстремни спортови кои не секој е спремен да ги искуси: 

1. Бордање по вулкански падини 

Овој спорт дефинитивно не е препорачлив за лица со слабо срце.

Можни повреди при овој спорт се да паднете или да се исечете од вулкански камен, да вдишете отворен гас или едноставно да ве погоди летечка лава.

Најпопуларно место за овој спорт е активниот вулкан Черо Негро во Никарагва.

;

2. Планински спуст со велосипед 

Планинскиот спуст со велосипед е спорт кој сигурно ќе ви ја замрзне крвта.

За овој спорт задолжително е да поседувате посебен велосипед кој е адаптиран за овој тип на спорт.

Планинскиот спуст вклучува спуст низ карпест предел, каде што една грешка може да биде фатална.

Доколку патот ве однесе во Боливија, а сте адреналински зависник, пробајте спуст по таканаречената патека „Патот на смртта”.

;

3. Нуркање во пештери 

Нуркање во океанските длабочини е екстремен спорт, но дали може да замислите како изгледа да нуркате во дупка исполнета со вода и да истражувате цел еден систем од пештери украсени од неверојатни сталактити?

Предлог место за овој спорт: полуостровот Јутакатан во Мексико ги содржи најголемиот број на таканаречени ценоти, кои претставуваат дупки исполнети со вода.

;

4. Хеликоптерско скијање или бордање 

Овој спорт претставува спуст по необележани стази на кои единствено може да стигнете со хеликоптер.

Бидејќи во цела Европа овој спорт е забранет, хеликоптерско скијање или бордање е многу популарно во Северна Америка или во Нов Зеланд.

;

5. Лебдење по бранови 

Лебдење по бранови е спорт кој користи елементи од сурфање, возење скејтборд, сноубординг и други слични спортови.

Овој спорт всушност претставува сурфање по вештачки бранови. Особено е популарен во Калифорнија, Колорадо и Даблин.

;

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Што се случува со телото и мозокот кога гледаме фудбал? Кога нашиот тим победува или игра добро, мозокот започнува да ослободува допамин...
Машката сениорска карате репрезентација доби признание за врвен спортски резултат Репрезентативците на сениорскиот карате тим на Македонија кои освоија бронзен ме...
Помодрени очи, исекотини на јазик - Македонски боксер покажува која е цената што ја плаќа по натпрев... „Ако не си подготвен на повреди, тогаш бори се со перници“ – напиша македонскиот...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg