Порано и денес: Колку се променија популарните спортови и спортската опрема во последниот век?

Додека денешните тенисери носат минимална облека која не им пречи при играњето, пред еден век за жените било сосема нормално да играат тенис со фустанот што го носат секојдневно.

porano-i-denes-kolku-se-promenija-popularnite-sportovi-i-sportskata-oprema-vo-posledniot-vek-001.jpg

Денес сме навикнати да ги гледаме спортистите облечени во соодветна облека и со скапа опрема која им овозможува да ги постигнат најдобрите резултати. Но, бидејќи некои спортови постојат и повеќе од еден век, факт е дека опремата што се користи претрпела многу промени.

Во продолжение неколку забавни фото-споредби што покажуваат колку се промениле спортовите и нивната опрема во изминатиот век:

Тенис

porano-i-denes-kolku-e-promenija-popularnite-sporotvi-i-sportskata-oprema-vo-posledniot-vek-02.jpg

Пливање

porano-i-denes-kolku-e-promenija-popularnite-sporotvi-i-sportskata-oprema-vo-posledniot-vek-03.jpg

Трка со велосипед

porano-i-denes-kolku-e-promenija-popularnite-sporotvi-i-sportskata-oprema-vo-posledniot-vek-04.jpg

Летање со падобран

porano-i-denes-kolku-e-promenija-popularnite-sporotvi-i-sportskata-oprema-vo-posledniot-vek-05.jpg

Фрлање ѓуле

porano-i-denes-kolku-e-promenija-popularnite-sporotvi-i-sportskata-oprema-vo-posledniot-vek-06.jpg

Карлинг

porano-i-denes-kolku-e-promenija-popularnite-sporotvi-i-sportskata-oprema-vo-posledniot-vek-07.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Се женел трипати, прв почнал да рекламира Вијагра – Што знаеме за Пеле, кој почина на возраст од 82 ... Енди Ворхол рекол дека славата на Пеле ќе трае 15 векови, за време на фудбалскат...
Емотивен говор, маица за почит кон Коби Брајант: Новак Ѓоковиќ ја освои рекордната 24-та Гренд слем ... Новак Ѓоковиќ ја освои 24-тата Гренд слем титула во кариерата и моментално е тен...
Што се случува со телото и мозокот кога гледаме фудбал? Кога нашиот тим победува или игра добро, мозокот започнува да ослободува допамин...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg