Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Порано и денес: Колку се променија популарните спортови и спортската опрема во последниот век?

Додека денешните тенисери носат минимална облека која не им пречи при играњето, пред еден век за жените било сосема нормално да играат тенис со фустанот што го носат секојдневно.

porano-i-denes-kolku-se-promenija-popularnite-sportovi-i-sportskata-oprema-vo-posledniot-vek-001.jpg

Денес сме навикнати да ги гледаме спортистите облечени во соодветна облека и со скапа опрема која им овозможува да ги постигнат најдобрите резултати. Но, бидејќи некои спортови постојат и повеќе од еден век, факт е дека опремата што се користи претрпела многу промени.

Во продолжение неколку забавни фото-споредби што покажуваат колку се промениле спортовите и нивната опрема во изминатиот век:

Тенис

porano-i-denes-kolku-e-promenija-popularnite-sporotvi-i-sportskata-oprema-vo-posledniot-vek-02.jpg

Пливање

porano-i-denes-kolku-e-promenija-popularnite-sporotvi-i-sportskata-oprema-vo-posledniot-vek-03.jpg

Трка со велосипед

porano-i-denes-kolku-e-promenija-popularnite-sporotvi-i-sportskata-oprema-vo-posledniot-vek-04.jpg

Летање со падобран

porano-i-denes-kolku-e-promenija-popularnite-sporotvi-i-sportskata-oprema-vo-posledniot-vek-05.jpg

Фрлање ѓуле

porano-i-denes-kolku-e-promenija-popularnite-sporotvi-i-sportskata-oprema-vo-posledniot-vek-06.jpg

Карлинг

porano-i-denes-kolku-e-promenija-popularnite-sporotvi-i-sportskata-oprema-vo-posledniot-vek-07.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Бил оставен во манастир како бебе, добил страшна лузна на 2 години – Факти за фудбалерот Франк Рибер... Како бебе бил оставен на скали од манастир, а на 2 години во сообраќајка ќе ја д...
Мајката на Новак Ѓоковиќ ја откри неговата тајна: „Не сакаше ниту да се оперира“ „Новак не сака лекови, не сака да внесува сѐ и сешто во својот организам, се кае...
Од фудбал до атлетика и бодибилдинг: Најубавите македонски спортистки (фото) Професионалното бавење со спорт бара голема пожртвуваност, а резултатите се видл...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg