Нов златен медал за Македонија: Параолимпијката Оливера Наковска Бикова е светски првак во стрелаштво

Параолимпијката Оливера Наковска Бикова ѝ донесе нов златен медал на Македонија во стрелаштво. Битолчанката која во 2012-та година освои злато на Параолимпијадата во Лондон, сега 10 години подоцна, се враќа како светски шампион од Светското првенство во Обединетите Арапски Емирати.

nov-zlaten-medal-za-makedonija-paraolimpijkata-olivera-nakovska-bikova-e-svetski-prvak-vo-strelashtvo-01.jpg

Оливера Наковска Бикова го освои златниот медал на Светското првенство во стрелаштво во Ал Аин и ја освои титулата „светски шампион“ во дисциплината П4-Пиштол слободен избор.

nov-zlaten-medal-za-makedonija-paraolimpijkata-olivera-nakovska-bikova-e-svetski-prvak-vo-strelashtvo-02.jpg

Таа на натпреварот беше заедно со нејзиниот тренер Бранимир Јовановски и асистентот Драган Дојчиноски, а вестите за нејзиниот успех беа соопштени од страна на Параолимпискиот комитет на Македонија.

„Во квалификациите Оливера испука одличен резултат од 538 (најдобар во нејзината кариера) со што го освои второто место и си обезбеди пласман во финале, иако почетокот на мечот не го навестуваше тоа.

После неколку правовремени совети од тренерот (во првата и втората серија особено), а пред се заради нејзината подготвеност и одлучност да се фати во борба со останатите за што подобар пласман и личен перформанс, Оливера во продолжение на натпреварот значително ги подобри своите перформанси и со изедначениот личен рекорд во оваа дисциплина, сигурно зачекори во финалето“ – се вели во соопштение од Македонскиот Параолимписки комитет.

nov-zlaten-medal-za-makedonija-paraolimpijkata-olivera-nakovska-bikova-e-svetski-prvak-vo-strelashtvo-05.jpg

Инаку, Оливера досега ја претставуваше Македонија на Параолимпијадата во Атина во 2004-та година, каде го освои 6-тото место, а по освојувањето нa бронзениот медал на Светското првенство во стрелаштво за спортисти со инвалидност во Загреб (2010), таа обезбеди настап и на Параолимписките игри во Лондон во 2012-та година, од каде се врати со златен медал.

Повеќе фотографии од Оливера во продолжение:

nov-zlaten-medal-za-makedonija-paraolimpijkata-olivera-nakovska-bikova-e-svetski-prvak-vo-strelashtvo-03.jpg

nov-zlaten-medal-za-makedonija-paraolimpijkata-olivera-nakovska-bikova-e-svetski-prvak-vo-strelashtvo-04.jpg

nov-zlaten-medal-za-makedonija-paraolimpijkata-olivera-nakovska-bikova-e-svetski-prvak-vo-strelashtvo-06.jpg

nov-zlaten-medal-za-makedonija-paraolimpijkata-olivera-nakovska-bikova-e-svetski-prvak-vo-strelashtvo-07.jpg

nov-zlaten-medal-za-makedonija-paraolimpijkata-olivera-nakovska-bikova-e-svetski-prvak-vo-strelashtvo-08.jpg

nov-zlaten-medal-za-makedonija-paraolimpijkata-olivera-nakovska-bikova-e-svetski-prvak-vo-strelashtvo-09.jpg

nov-zlaten-medal-za-makedonija-paraolimpijkata-olivera-nakovska-bikova-e-svetski-prvak-vo-strelashtvo-10.jpg

nov-zlaten-medal-za-makedonija-paraolimpijkata-olivera-nakovska-bikova-e-svetski-prvak-vo-strelashtvo-11.jpg

 Б. С. Б. | Црнобело/ фото: Facebook

Би можело да ве интересира:

Шахистите на „Алкалоид“ петти во светот, сребрен медал за Недев на втората табла ШК Алкалоид го освои петтото место на Светското екипно првенство во шах за сенио...
Емотивен говор, маица за почит кон Коби Брајант: Новак Ѓоковиќ ја освои рекордната 24-та Гренд слем ... Новак Ѓоковиќ ја освои 24-тата Гренд слем титула во кариерата и моментално е тен...
Петар Заборски од „Макпетрол” освои бронза на светската карате лига во Атина Каратистот на „Макпетрол“, Петар Заборски, се закити со бронзено одличје на турн...
Нема приватен авион, кога може се вози со велосипед на турнири – На што ги троши Новак Ѓоковиќ парит... Има колекција од скапи автомобили, но кога може, на натпреварите оди со велосипе...
Ретки семејни фотки: Новак Ѓоковиќ ја бакнува сопругата и ги прегрнува децата, по историската победа... Новак и Јелена Ѓоковиќ скоро никогаш не позираат со децата во јавност, но го пре...
Интернационалниот мајстор Тони Лазов го освои шаховскиот турнир „Шах-шех Вавилон Опен“ Шахистот на ШК Алкалоид, ИМ Тони Лазов, освои 8 од можни 9 поени и го освои прво...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg