„Тешко ни е еден без друг “ - Во какви односи се Меси и Роналдо?

„Се восхитувам на неговата кариера досега. Toj рече дека имал проблеми кога си заминав од шпанската лига затоа што немал доволно добар ривал“ – вака зборува Роналдо за Меси. Во какви односи се двајцата најдобри фудбалери на светот, кои важат и за најголеми ривали?

teshko-ni-e-eden-bez-drug-vo-kakvi-odnosi-se-mesi-i-ronaldo-01.jpg

Не треба да сте големи познавачи на фудбалот за да знаете кои се Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Важат за двајцата најдобри фудбалери во моментов, а многумина се прашуваат во какви односи се тие двајца?

teshko-ni-e-eden-bez-drug-vo-kakvi-odnosi-se-mesi-i-ronaldo-04.jpg

Како фудбалери кои играле во два „вечно спротивставени“ фудбалски клубови Реал Мадрид и Барселона, Кристијано Роналдо и Лионел Меси безбројпати се сретнале на теренот и играле еден против друг, а многумина се надеваа дека ќе имаме можност да ги гледаме во дуел за време на финалето во Катар.

Сепак, не се оствари сонот на Португалците, а Аргентина е светски првак.

teshko-ni-e-eden-bez-drug-vo-kakvi-odnosi-se-mesi-i-ronaldo-02.jpg

Она што многумина ги интересира е во какви односи се двајцата фудбалери меѓу себе? Дали се пријатели или не?

Кристијано Роналдо помина осум сезони во ФК Реал Мадрид и во тој период безбројпати имал можност да игра против Меси, кој сѐ до оваа година играше за Барселона.

Минатата година Роналдо говореше за Меси во една прилика, па рече:

„Се восхитувам на неговата кариера досега. Што се однесува до него, тој веќе рече дека имал проблеми кога си заминав од шпанската лига затоа што немал доволно добар ривал. Добро е кога има ривалство во фудбалот и ова не е исклучок.

Мајкл Џордан имаше ривали во кошарката, Аиртон Сена и Алан Прост беа големи ривали во Формула 1. Единствената заедничка точка на сите тие ривалства во спортот е дека тие се здрави и добри.“

teshko-ni-e-eden-bez-drug-vo-kakvi-odnosi-se-mesi-i-ronaldo-07.jpg

Кога го прашаа дали тој и Меси се пријатели, Роналдо кажа дека се познаваат затоа што заедно играле 15 години и дека имаат добри односи.

„Не сме биле на вечера заедно, но се надевам дека тоа ќе се промени во иднина. Имавме меѓусебна битка во Шпанија, јас го туркав да покаже што може и тој го правеше истото. Добро е што сум дел од таа историја нa фудбалот“ – рече Кристијано.

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Реакцијата на Дејвид Бекам по голот на Меси + Дали Бекамови се трудат да го освојат Меси преку негов... Викторија ја изнесе Антоанела на вечера, Дејвид ја прегрнува по победата – Дали ...
Ретки семејни фотки: Новак Ѓоковиќ ја бакнува сопругата и ги прегрнува децата, по историската победа... Новак и Јелена Ѓоковиќ скоро никогаш не позираат со децата во јавност, но го пре...
Златан Ибрахимовиќ со солзи во очите се пензионира од фудбалот, сопругата ја брише размачканата шмин... „Кога се разбудив утрово и видов дека врне си помислив: ‘Дури и Бог тагува’“ – р...
Златан Ибрахимовиќ купи црква, Дидие Дрогба – рудник за злато: Како фудбалерите ги трошат милионите? Кристијано Роналдо сака скапи автомобили и часовници, Вејн Руни има страст за ко...
„Сè уште е тука и не ми недостасува“ – Пријателот на Михаел Шумахер зборува за неговата здравствена ... „Михаел е тука, па не ми недостасува. Неговиот живот сега е сосема поинаков и ја...
Сопругата на Лионел Меси го прослави роденденот без него + фудбалерот добива закани по животот во Ар... Само неколку дена откако сопругата на Лионел Меси, А го прослави својот 35-ти ро...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg