Боби од Скопје по поплавите во Дубаи: „Имаше предупредување да не се излегува од дома, колешка ноќеска преспала во мол“

„Веќе се расчистува, сончево е. Сите работат од дома, нема паника кај населението, барем не кај што живеам, функционира сè иако малку отежнато. Продавниците се полни со луѓе зашто не работат службите за достава на храна. Но, ние сме виделе многу поголеми дождови во Скопје“, вели Боби кој долги години живее во Дубаи.

bobi-od-skopje-po-poplavite-vo-dubai-imashe-predupreduvanje-da-ne-se-izleguva-od-doma-koleshka-nokjeska-prespala-vo-mol-01.jpg

Скопјанецот Боби, кој скоро 10 години живее и работи во Дубаи, е еден од многуте Македонци кои беа сведоци на вчерашните дождови и поплави кои го зафатија градот и предизвикаа колапс во сообраќајот, но и нормалното живеење на градот. 

За CRNOBELO.com, Боби вели дека дождот бил силен, но дека во Скопје имаме видено многу поголеми дождови.

bobi-od-skopje-po-poplavite-vo-dubai-imashe-predupreduvanje-da-ne-se-izleguva-od-doma-koleshka-nokjeska-prespala-vo-mol-08.jpg

Тој додава и дека властите претходно издале предупредување луѓето да не излегуваат и да работат од дома.

Вели дека времето денес е сончево и дека работите се враќаат во нормала, а ни испрати и неколку фотографии од неговата населба и како изгледа градот во моментов:

„Некако навикнавме периодов од дождови, и знаеме дека од секој мал дожд знае да се направи хаос, бидејќи уште го немаат решено проблемот со атмосферската канализација (пустински регион - не ја планирале), па водата најчесто се испумпува рачно.

Сме виделе и поголеми дождови кај нас, ама според метеоролозите, Дубаи не памти поинтензивен дожд во последниве 75 години.

bobi-od-skopje-po-poplavite-vo-dubai-imashe-predupreduvanje-da-ne-se-izleguva-od-doma-koleshka-nokjeska-prespala-vo-mol-07.jpg

За да се избегне поголема штета, државата испрати известувања да не се оди на работа вчера, а и денес исто.

Е, сега, тие што оделе - заглавиле. Исто така, летовите се откажани само поради тоа што многу вода се задржувала по пистите.

Моја колешка синоќа преспала во Dubai Mall, бидејќи немала никаков превоз и пристап до дома.

Сè на сè, има штети, но човечки жртви за среќа нема (барем за сега).

bobi-od-skopje-po-poplavite-vo-dubai-imashe-predupreduvanje-da-ne-se-izleguva-od-doma-koleshka-nokjeska-prespala-vo-mol-02.jpg

Емиратите веројатно ќе мора да преземат нешто за да не се случува истото и во иднина, а тоа е да ја средат таа атмосферска канализација.

Сè додека тоа не го решат, ќе полнат насловни по светските медиуми.

bobi-od-skopje-po-poplavite-vo-dubai-imashe-predupreduvanje-da-ne-se-izleguva-od-doma-koleshka-nokjeska-prespala-vo-mol-06.jpg

Денеска времето се расчистува, моментално е супер сончево.

Сите работат од дома, нема некоја паника кај населението, барем не кај мене кај што живеам, си функционира сè, малку отежнато ама се одглавува.

Јас пред малку бев во продавница и продавниците се преполни со луѓе бидејќи не работат службите за достава на храна.

bobi-od-skopje-po-poplavite-vo-dubai-imashe-predupreduvanje-da-ne-se-izleguva-od-doma-koleshka-nokjeska-prespala-vo-mol-05.jpg

Пак ќе повторам - ние сме виделе поголеми дождови во Скопје. Ама тука малку поинтензивен дожд и се полни градот.

Очекувано беше, барем за тие што веќе подолго живеат тука“.

bobi-od-skopje-po-poplavite-vo-dubai-imashe-predupreduvanje-da-ne-se-izleguva-od-doma-koleshka-nokjeska-prespala-vo-mol-03.jpg

Прочитајте и Апокалиптични сцени од поплавата во Дубаи: Гарнитура лета од тераса, луѓе се кријат на аеродромот (фото+видео)

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Ја советувам ќерка ми да се омажи богато - подобро да живее на висока нога, отколку да страда за па... „Ќерка ми си го троши времето на кретени со кои разговара онлајн и тие муабети н...
„Ја мрази мојата работа, но и мене зошто си ја сакам работата“ – Канадскиот премиер за сопругата од ... „Постојат мигови кога таа ја мрази мојата работа и ме мрази мене што си ја сакам...
Мајка си го „киднапирала“ бебето за да докаже дека таткото е неодговорен - Го подели мислењето на ја... „Зедов слободен ден од работа, излегов од дома како вообичаено, почекав половина...
Реклама за костим за капење го подели мислењето на жените: Маж носи женски модел (видео) „Иако моделот изгледа убаво, зарем овој модел не е за женски тела, со гради и сл...
„Сакам да си најдам маж кој ќе ме финансира, а јас само да си седам дома и да ги чувам децата“ „Се знае - мажот се грижи за жената, а таа се грижи за децата. Мажот со кој ќе б...
Млад пар вдомил теле како милениче: „Спие во гаражата, но преку ден е дома со нас“ За повеќето, чувањето миленик значи грижа за мачка, куче или, пак, хрчак или риб...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg