Спасени се сите 12 момчиња и тренерот кои беа заглавени во пештера во Тајланд
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Java Developer 15-02-2019
Собар/ка 15-02-2019


Спасени се сите 12 момчиња и тренерот кои беа заглавени во пештера во Тајланд

Во последниов период, целиот свет беше загрижен за ситуацијата во Тајланд и 12-те момчиња кои беа заглавени во пештера заедно со нивниот тренер по фудбал.

spaseni-se-site-12-momchinja-i-trenerot-koi-bea-zaglaveni-vo-peshtera-vo-tajland-01.jpg

Иако ризикот беше голем, веќе подолг период екипите се обидуваа да ги спасат, а по 3 дена интензивно вадење, денес конечно пристигнаа добри вести дека сите се спасени од поплавената пештера.  

Тајландската специјална единица за спасување ја потврди оваа информација на официјалниот Фејсбук профил.

หมูป่า 12 ตัว และโค้ช ออกจากถ้ำแล้ว ปลอดภัยทุกคน เวลานี้รอรับมนุษย์กบ 4 คน ออกมาครับผม Hooyah

Posted by Thai NavySEAL on Tuesday, July 10, 2018

Ова е една од најинспиративните спасувачки мисии на која светот е сведок и за која е благодарен.

Последните извадени момчиња од пештерата моментално се пренесуваат со хеликоптер до болница, а насобраните луѓе одоздола аплаудираат за успешната мисија.

Останатите момчиња кои претходно беа спасени се чуваат во изолација за да не им се пренесе некоја инфекција, но според изворите, се вели дека биле среќни и радосни што се ослободени, а секако чувството на родителите и блиските на овие деца не се опишува.

spaseni-se-site-12-momchinja-i-trenerot-koi-bea-zaglaveni-vo-peshtera-vo-tajland-02.jpg

Премиерот на Исланд е првиот светски лидер кој се огласи за ситуацијата и посака брзо закрепнување на храбрите момчиња.

M. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

13 работи кои ги има во Јапонија, а му требаат на целиот свет Во болниците, банките и други институции има на располагање очила со различен ди...
15 навики на Швеѓаните, поради кои важат за една од најсреќните нации ... Триковите на Швеѓаните сигурно ќе донесат повеќе среќа и во вашиот живот. Дефини...
10-те најлоши држави за живеење во светот ако сте жена - во Конго 48 ж... Низ светот постојат земји во кои жените ги мажат пред да наполнат 18 години и ги...