Топ 10 најдобри градови за живот во 2019
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 20-06-2019
Возач 20-06-2019
Продавач 20-06-2019


Топ 10 најдобри градови за живот во 2019

Во кој град луѓето постојано одат на концерти, во кој град имаат најмногу секс, а каде имаат најдобар ноќен живот?

top-10-najdobri-gradovi-za-zivot-vo-2019-01.jpg

Многу луѓе на прашањето „Кој е најдобриот град во светот?“ сигурно ќе одговорат дека тоа е нивниот роден град. Но, луѓето во кои градови навистина ја имаат таа привилегија?

Иако не може конкретно да се каже кој е најдобар град на светот затоа што сè зависи од субјективното гледиште и тоа што барате, но рангирањето според Time Out Index е спроведено според повеќе критериуми и тоа култура, храна, пијалаци, ноќен живот, соседски односи и чувство на среќа на жителите.

Учествувале 34.000 луѓе кои говореле за погодностите на своите родни градови и нивната убавина. Кој град е на првото место?

Топ 10 градови за 2019:

10. Токио, Јапонија – град кој најмногу луѓе сакаат да го посетат во 2019, плус најдобар град во Азија.

top-10-najdobri-gradovi-za-zivot-vo-2019-02.jpg

9. Париз, Франција – парижаните имаат повеќе секс од сите други и одат во музеи и галерии најмногу.

top-10-najdobri-gradovi-za-zivot-vo-2019-03.jpg

8. Глазгов, Шкотска – мал е и врнежлив, но жителите го сакаат поради пријателскиот дух во него, музиката, клубовите и храната.

top-10-najdobri-gradovi-za-zivot-vo-2019-04.jpg

7. Берлин, Германија – 84% од жителите на овој град сметаат дека има одлична забава, плус се цени креативноста во него.

top-10-najdobri-gradovi-za-zivot-vo-2019-05.jpg

6. Монтреал, Канада – втор е на листата според најмал број на работни часови на жителите.

top-10-najdobri-gradovi-za-zivot-vo-2019-06.jpg

Уште 5 градови на следната страна...Би можело да ве интересира:

Топ 10 најскапи градови во светот во 2019 Евровизискиот настап на нашата претставничка Тамара Тодевска ќе се одржи во еден...
Топ 10 најскапи градови во светот во 2018 Ниту еден американски град не се најде на листата, Њујорк заврши дури на 13-то м...
Топ 10-те најбогати држави во светот На кое место се рангираше САД, а на кое Ирска? Резултатите ќе ве изненадат. ...