Светиот остров Ицукушима - место каде што никој не се раѓа и никој не умира


Светиот остров Ицукушима - место каде што никој не се раѓа и никој не умира

Во близина на Хирошима, покрај крајбрежјето на јапонското море Сето, се наоѓа остров Ицукушима, мал остров од големо значење за јапонската историја и култура. Ицукушима е најважното шинто светилиште во тој дел на Јапонија.

Svetiot ostrov Icukusima mesto kade sto nikoj ne se raga i nikoj ne umira 03 630x340

На островот се наоѓа и планината Мисен, на која и се поклонува уште од античко време. Почитувањето на духовите на природата, што живееле таму, било толку големо што пристапот до островот бил дозволен само на свештениците.

Зошто е толку посебно ова место?

Светилштето е основано од Saeki-no-Kuramoto, членот на тогашното моќно семејство Саеки, во 593 година. Посветено е на трите божици на морето и ќерките на богот на ветерот кои се викале Ичикишима, Тагори и Тагицу.

Главната зграда на светилиштето се состои од неколку меѓусебно поврзани сали. Пред нив, свртен кон морето, се наоѓа церемонијален подиум каде се изведувале танци. Низ целиот остров постојат многу помали светилишта и церемонијални простори.

До самиот врв на планината Мисен се наоѓа салата Реикадо, каде што веќе 1200 години гори вечниот пламен. Се верува дека водата, варена на овој оган, може да ги излекува сите болести.

Svetiot ostrov Icukusima mesto kade sto nikoj ne se raga i nikoj ne umira 01 630x340

Областа на светилиштето Ицукушима била проширена и надоградувана повеќе пати, а била и уништена двапати од пожар. Денешниот изглед го добива во 1168 година, а последната целосна реконструкција на комплексот била завршена во 1241. година.

Постепено пристапот до островот им беше дозволен на сите, а со текот на времето островот доби и постојани жители. Денес таму живеат околу 2.000 луѓе. Меѓутоа, за да се зачува чистотата, со царскиот декрет од 1878 година на островот се забранува раѓање, умирање и погреб.

Svetiot ostrov Icukusima mesto kade sto nikoj ne se raga i nikoj ne umira 02

Ицукушима е еден од најубавите јапонски острови, а благодарение на грижата и почитувањето на ова свето место, ова место е сè уште убаво и магично како што било на почетокот.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Во најсеверниот град во светот никој не умрел цели 69 години Освен тоа што ја носи титулата на најсеверен населен град, норвешкиот град Longy...
Жена за првпат стана мајка на близначиња на 50 години, по низа спонтани абортуси Го чекала вистинскиот, но не дошол, па од 39-годишна возраст минала години и год...
Врсничко насилство, отсутни родители, осамено детство – тажната младост на принцот Чарлс Деновиве принцот Хари зборуваше за „наследната болка“ во неговото семејство. А, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg