Ужасно болна процедура: Од 6 години им ги врзувале стапалата за да им бидат мали (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 13-06-2019
Продавач 13-06-2019


Ужасно болна процедура: Од 6 години им ги врзувале стапалата за да им бидат мали (фото)

Овие жени денес имаат по 80 и 90 години, а родителите ги терале стапалата да си ги врзуваат уште од 6-годишна возраст.

poslednite-zheni-od-kina-shto-si-gi-vrzuvaat-stapalata-za-da-im-bidat-mali-foto-01.jpg

Во најзафрлените делови на Кина сè уште постојат жени кои практикуваат болно врзување на стапалата со цел тие да им бидат мали.

Старомодната и болна практика е забранета со години, но од оваа архаична навика за убавина стара векови некои жени не се откажуваат.

Фотографот Камерон Хек излезе на терен и фотографираше некои жени кои сè уште се држат до оваа практика.

„Врзувањето на моите стапала беше толку болно, почнав да ги врзувам од 6 години, се сеќавам плачев многу и кога никој не гледаше јас си ги одвиткував завоите и ги врзував полабаво за да ја намалам болката. Ако ме фатеа родителите дека го правам тоа бев во неволја.

Процесот на правењето на моите стапала мали беше ужасно болен, но сега повеќе нема болка. Имаше и кршење на коски во моите стапала.“, изјави една 92-годишна жена.

Кинеската влада во повеќе наврати ја забрануваше оваа практика, која порано беше многу проширена низ оваа земја. Во минатото на жените со мали стапала покрај „добрата естетика“, придобивка било и што им се отежнувало движењето, па поголема била веројатноста дека ќе останат дома да готват, шијат облека и да се грижат за децата.

Дел од овие жени:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

12 фото докази дека светот е убав ако ја видиме љубовта околу нас „По 60 години брак тој е со неа, иако таа сега има деменција и не се сеќава на н...
Жени објаснуваат зошто сакаат да шетаат голи по дома (фото 18+) Тие чистат и гледаат телевизија голи, некои од нив и пред своите деца, и велат д...
Косата ѝ е долга речиси два метри и не ја измила скоро 20 години (фото... Вели дека мирисите кои се впиваат во нејзината коса ѝ се драги затоа што ја потс...