11 докази за мрачната страна на Париз


11 докази за мрачната страна на Париз

Навечер покрај реката Сена има многу стаорци, поточно во Париз живеат 2 пати повеќе стаорци од луѓе.

11-dokazi-za-mrachnata-strana-na-pariz-01.jpg

За многумина Париз е градот од соништата. Тој веќе години наназад е меѓу 10-те најпосетувани градови на светот, а туристите постојано прикачуваат прекрасни фотографии оттаму.

Но,  тој има и една не толку блескава страна, која ја знаат само локалците.

Докази за мрачната страна на Париз:

Париз е многу дождлив град и додека на листата според врнежи на годишно ниво Лондон е на 33-тото место, Париз се наоѓа на 24-тото, па така деновите неретко се сиви и облачни.

11-dokazi-za-mrachnata-strana-na-pariz-02.jpg

Французинките немаат „строго чувана тајна“ за убавина, тие едноставно не сакаат пренападна шминка и сакаат кежуал стил.

11-dokazi-za-mrachnata-strana-na-pariz-03.jpg

Има области каде е подобро да не одите поради безбедност, како што се црвените места на оваа мапа.

11-dokazi-za-mrachnata-strana-na-pariz-04.jpg

Цените се многу високи и може да платите во супер маркет едно евро за една мала краставица или за ноќ во хотел со 3 ѕвезди да дадете сума од 100 до 150 евра.

11-dokazi-za-mrachnata-strana-na-pariz-05.jpg

Градот не е толку чист како што изгледа бидејќи само во 2017 година го имаат посетено рекордни 40 милиони луѓе и системот за одржување не може да функционира совршено.

11-dokazi-za-mrachnata-strana-na-pariz-06.jpg

Бездомниците си градат импровизирани живеалишта по улиците и власта има многу толерантна политика кон нив.

11-dokazi-za-mrachnata-strana-na-pariz-07.jpg

Уште 5 докази на следната страна...Би можело да ве интересира:

Париз не е само Ајфеловата кула: Мрачната страна на градот на светлината (фото) На страна од префинетите парижанки, кроасаните и убавиот живот, има луѓе чие сек...
За светот има надеж: 12 докази дека не е сè така црно Брачен пар собрал 15 милиони долари за разделените мигрантски семејства. Да...
Убавата страна на Северна Кореја низ фотки Насмеани ученици во униформи, хотели со футуристички дизајн, забава со куглање.....

Спонзорирани линкови: