Секој 14-ти ден од месецот го посветуваат на љубовта – зошто Јужна Кореја има преслатка традиција?


Секој 14-ти ден од месецот го посветуваат на љубовта – зошто Јужна Кореја има преслатка традиција?

Славите годишнини од врските? Можеби специјално го одбележувате неколкумесечниот период поминат со вашиот партнер? За најголемиот дел од популацијата во светот 14 февруари, односно Св. Валентин е денот резервиран за срциња, вино, рози, чоколадо и љубов.

Sekoj-14-ti-den-vo-mesecot-go-posvetuvaat-na-ljubovta-01.jpg

Но, во Јужна Кореја еден ден очигледно не е доволен. Токму затоа тие го слават секој 14-ти ден во секој месец од годината, славејќи ја љубовта обоена со најразлична тематика.

Како изгледа тоа? Според нас дефинитивно вреди да се проба, станува збор за интересна и преслатка традиција:

Јануари: Лични дневници

На 14 јануари двојките си подаруваат дневници или планери со цел да ги запишат своите заеднички планови, цели, но и ветувања кои планираат да ги остварат. Сакајќи да го симболизираат времето кое го поминале, но и ќе го поминуваат заедно во иднина, паровите си подаруваат свеќи во различни големини и бои.

Sekoj-14-ti-den-vo-mesecot-go-posvetuvaat-na-ljubovta (9).jpg

Февруари: Св. Валентин

Иако важи за празник кој се прославува исклучиво од „помодарство“ и е дојден од западната култура, сепак 14 февруари се прославува и во Јужна Кореја, но на малку поинаков начин. Подароците и чоколадите ги купуваат и подаруваат жените, а според традицијата најдобро е доколку самите ги направат.

Sekoj-14-ti-den-vo-mesecot-go-posvetuvaat-na-ljubovta (8).jpg

Март: Бел ден

На 14 март време е мажите да возвратат на гестот од претходниот месец. Овој пат тие се на ред да подаруваат чоколади, слатки и бонбони, но исклучиво во бела боја со цел да им покажат на партнерите дека припаѓаат заедно. Најчесто треба да подарат двојно или тројно повеќе чоколатца отколку што добиле.

Sekoj-14-ti-den-vo-mesecot-go-posvetuvaat-na-ljubovta (18).jpg

Април: Црн ден

Во Јужна Кореја сингл луѓето дефинитивно не се заборавени. Мажите и жените се облечени во црно од глава до пети на 14 април. Се собираат заедно и ја јадат традиционалната паста Jajangmyeon направена од подебели пченични тестенини во црн соја сос во комбинација со зеленчук, месо или морски плодови.

Ова јадење е одбрано со цел да понуди утеха за сите оние кои не размениле никакви подароци во претходните месеци, со надеж дека следната година ќе биде подобро.

Sekoj-14-ti-den-vo-mesecot-go-posvetuvaat-na-ljubovta (11).jpg

Мај: Жолт ден

Во Азија, жолтата боја симболизира љубов и двојките се облекуваат или си подаруваат жолти цвеќиња, најчесто рози на 14 мај.

Sekoj-14-ti-den-vo-mesecot-go-posvetuvaat-na-ljubovta (7).jpg

Јуни: Ден за бакнување

Во Јужна Кореја, 14 јуни е одличен изговор за паровите да ја прослават љубовта низ еден од најуниверзалните начини во светот – бакнување. Многу врски кои штотуку започнале се официјализираат токму на овој романтичен ден со бакнеж.

Sekoj-14-ti-den-vo-mesecot-go-posvetuvaat-na-ljubovta (1).jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

За светот има надеж: 12 докази дека не е сè така црно Брачен пар собрал 15 милиони долари за разделените мигрантски семејства. Да...
10 земји во светот во кои се јаде најмногу чоколадо Еден Швајцарец јаде околу 10.8 килограми чоколадо годишно, а еден Кинез само 100...
Во Јужна Кореја работниците одат во лажни затвори за да избегаат од ст... Некои од нив работат по неверојатни 2.024 часови годишно и чувствуваат дека се г...