Аутистично девојче носело само еден модел на фустан - Твитерџиите се сплотија за да ја усреќат


Аутистично девојче носело само еден модел на фустан - Твитерџиите се сплотија за да ја усреќат

Неодамна една жена, Дебора Прајс, објавила на Твитер дека има пријателка чија ќерка е со аутизам. Малото девојче сакало да носи само еден фустан, кој веќе не е на продажба, па таа побарала помош за да најде повеќе такви модели.

autistichno-devojche-mozhelo-da-nosi-samo-eden-model-na-fustan-a-korisnicite-na-tviter-i-pomognale-da-go-pronajde-01.jpg

Името на девојчето е Елси и наводно таа била навистина приврзана за фустанот. Дебора се надевала дека со помош на Твитер ќе најде уште некој со таков фустан што ќе сака да ѝ го продаде. Она што не го очекувала е дека огромен број луѓе ќе ја понудат нивната помош.

Дебора била пријатно изненадена од добрината на луѓето, откако стотици девојки и жени ѝ одговориле на објавата и ѝ помогнале да го најде фустанот.

„Аутистичната ќерка на мојата пријателка го носи само овој фустан. Немојте да судите. Понекогаш луѓето не можат да се справат со одредени нешта и тоа не е важно кога ја гледате големата слика, зарем не? Прашањето е дали некој го има овој фустан од пред 3 години за 11-годишна возраст за да го купиме?“, стоело во нејзината објава.

Само неколку минути подоцна, луѓето почнале да споделуваат линкови од фустанот на eBay, а некои дури се понудиле и самите да го направат. Најинтересното е што дури и продавницата што го продавала фустанот се огласила.

autistichno-devojche-mozhelo-da-nosi-samo-eden-model-na-fustan-a-korisnicite-na-tviter-i-pomognale-da-go-pronajde-03.jpg

Наводно, тие повеќе не го продавале тој модел, но ветиле дека ќе ја контактираат фабриката за да дознаат дали може да се направи уште некое парче од фустанот.

Една жена ѝ кажала дека го има истиот фустан за 16-годишна возраст, на што Дебора одговорила дека е одлично, бидејќи ќе може да го носи уште неколку години.

Друга жена изјавила дека го има фустанот за 10-годишна возраст и дека со задоволство ќе ѝ го испрати.

Една девојка по име Мила го пронашла истиот фустан што го носела кога имала 12 години, па и таа се понудила да ѝ го испрати.

Дебора била воодушевена од добрината на луѓето кои воопшто не ги ни познава, а се понудиле да ѝ помогнат, па им се заблагодарила на оние кои ветиле дека ќе го испратат фустанот.

„Вие сте неверојатни, а и вашите мајки се исто така неверојатни бидејќи одгледале такви прекрасни ќерки, но вие сте прекрасни бидејќи направивте едно девојче среќно“, напишала Дебора.

autistichno-devojche-mozhelo-da-nosi-samo-eden-model-na-fustan-a-korisnicite-na-tviter-i-pomognale-da-go-pronajde-04.jpg

Мајката на Елси го искористила Фејсбук за да им се заблагодари на сите што ставиле насмевка на лицето на нејзината ќерка.

„Елси сака да каже огромно благодарам на сите кои ни помогнаа да најдеме уште вакви фустани“, напишала таа.

autistichno-devojche-mozhelo-da-nosi-samo-eden-model-na-fustan-a-korisnicite-na-tviter-i-pomognale-da-go-pronajde-02.jpg

Извор

Би можело да ве интересира:

61-годишна баба им роди дете на синот и неговиот сопруг Контроверзно или вредно за пофалба? Бабичка во 60-тите години од животот ја роди...
Жена си позира за селфи во метро како никој да не ја гледа (видео) Жена одржа лекција за самодоверба откако си направи фотосесија среде метро. Храб...
57-годишна жена вели дека тајната на младоста е сексот со мажи под 30 ... „Не губам време во животот грижејќи се што мислат луѓето зошто спијам со помлади...