Најчудните нешта што можете да ги видете на Google Earth


Најчудните нешта што можете да ги видете на Google Earth

Google Earth е навистина интересна алатка што ви овозможува да го прошетате светот од удобноста на вашиот дом. И додека повеќето сателитски снимки што можете да ги најдете се здодевни, одвреме-навреме се појавува нешто што привлекува многу внимание.

najchudnite-neshta-shto-mozhete-da-gi-vidite-na-google-earth-01.jpg

Од чудни кругови и изгубени градови, па сè до гробница за авиони, погледнете некои од најчудните работи што биле пронајдени на Google Earth:

Мистериозна пирамида

На оваа снимка се наоѓа аномалија за која многумина веруваат дека е неоткриена пирамида. Изминативе 5 години биле откриени дузина вакви аномалии ширум Египет. Сепак, сè уште постои дебата за тоа дали навистина се археолошки пронајдоци или само дело на природата.

najchudnite-neshta-shto-mozhete-da-gi-vidite-na-google-earth-02.jpg

Фантомски остров

Во 2012-та година, група истражувачи од Австралија открила остров со големина на Менхетен во јужниот дел на Тихи Океан. Мистериозно место е наречено остров Сенди и се има појавувано на многу мапи.

Во ноември 2012-та година научниците се упатиле кон островот, но изјавиле дека наместо копно, наишле на отворено море. Во 2013-та година истражувачите објасниле дека островот се наоѓал на некои мапи поради човечка грешка.

najchudnite-neshta-shto-mozhete-da-gi-vidite-na-google-earth-03.jg.jpg

Загадочен пентаграм

Во изолирана област во Казахстан се наоѓа огромен пентаграм со дијаметар од 366 метри. Пентаграмот е издлабен во земјата и на Google Maps се гледа навистина добро.

Многу интернет корисници го поврзале местото со сатанистички ритуали и разни религиски секти. Но, излегло дека пентаграмот е остаток од парк кој бил направен во форма на ѕвезда.

najchudnite-neshta-shto-mozhete-da-gi-vidite-na-google-earth-04.jpg

Крваво езеро

Во Ирак, веднаш до градот Садр, се наоѓа езеро со крваво-црвена боја. Засега нема официјално објаснување за тоа што ја предизвикало бојата на езерото.

najchudnite-neshta-shto-mozhete-da-gi-vidite-na-google-earth-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

За светот има надеж: 12 докази дека не е сè така црно Брачен пар собрал 15 милиони долари за разделените мигрантски семејства. Да...
10 земји во светот во кои се јаде најмногу чоколадо Еден Швајцарец јаде околу 10.8 килограми чоколадо годишно, а еден Кинез само 100...
Жената која никогаш во животот не почувствувала болка, до 60 години мислела дека тоа е нормално Една жена од Шкотска кршела коски, имала изгореници, неколкупати била оперирана ...

Најчитани неделава