11 лажни фотографии што го измамија целиот свет


11 лажни фотографии што го измамија целиот свет

Секој ден на интернет се споделуваат милиони вести, а секој може да сподели што сака. Ова значи дека интернетот е место со безброј лажни информации.

11-lazhni-fotografii-shto-go-izmamija-celiot-svet-01.jpg

Нешто што има во изобилие онлајн, се дефинитивно лажните фотографии. Понекогаш, пак, фотографиите не се лажни, но приказната зад нив не е воопшто тоа што сте го прочитале.

Овие 11 фотографии успеаја да го измамат целиот свет, пред да се открие дека и тие спаѓаат во категоријата „лажни“:

Што се случило со дождовната шума?

Овој колаж се прослави за време на предизвикот #10YearsCHallenge. Фотографијата прв пат беше објавена на Reddit, со објаснување дека „речиси секоја година губиме околу 15.000 километри квадратни шума, поради сечењето на дрвата“.

Иако фотографијата навистина изгледа автентично, ова воопшто не е колаж од фотографии од 2009 и 2019 година.

Оригиналот е една фотографија направена во Малезија, каде што дождовната шума беше преместена за да се ослободи територија за палми.

11-lazhni-fotografii-shto-go-izmamija-celiot-svet-02.jpg

Момче што прави ориз

Повеќето што ја видоа фотографијата помислија дека ова момче е вистински експерт во кујна. Но оризот од фотографијата е всушност скулптура, од продавница за лажна храна во Токио.

11-lazhni-fotografii-shto-go-izmamija-celiot-svet-03.jpg

Графит што се гледа само во вода

Оваа фотографија се прослави веднаш штом се појави на интернет. Но, и овој пат станува збор за измама.

Графитот навистина постои, исто како и езерцето. Графитот е дело на уличниот уметник Реј Барктус, но за навистина да го видите, водата треба да биде многу мирна.

Во реалноста, местото изгледа вака:

11-lazhni-fotografii-shto-go-izmamija-celiot-svet-04.jpg

Рис и срнче се кријат од пожарот во Калифорнија во канцеларија

Оваа фотографија не е лажна, но секогаш кога има пожар во САД, таа се споделува со различен опис.

Фотографијата е направена во Калифорнија, а животинчињата биле најдени во близина на ранчот на Арнолд Шварценегер. Бидејќи во тој момент немале кафези, животните биле привремено сместени во канцеларија.

11-lazhni-fotografii-shto-go-izmamija-celiot-svet-05.jpg

Нова година во Париз

За оваа спектакуларна фотографија се веруваше дека го прикажува дочекот на Нова година во Париз. Но за време на овој дочек, огнометите биле лансирани од кулата. Покрај тоа, и жителите на Париз потврдија дека фотографијата е лажна.

11-lazhni-fotografii-shto-go-izmamija-celiot-svet-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Париз не е само Ајфеловата кула: Мрачната страна на градот на светлината (фото) На страна од префинетите парижанки, кроасаните и убавиот живот, има луѓе чие сек...
11 фотографии кои ја прикажуваат мрачната страна на животот во Русија Метрото во Москва е преоптоварено од луѓе, а во Русија се најстудените градови н...
Фотографија од бабичка го разбесни светот - какви се условите во старечките домови? Какви се условите во старечките домови во Македонија? Дали сте имале некое непри...

Најчитани неделава