„Закопани сме“ - Канада со најлоша снежна бура во изминативе 50 години (хумористични фотки)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


„Закопани сме“ - Канада со најлоша снежна бура во изминативе 50 години (хумористични фотки)

Историската снежна бура што го погоди источниот брег на Канада се движи кон Гренланд, но ги остави Канаѓаните натрупани со снег.

kanada-ja-pogodi-snezhna-bura-kako-se-spravuvaat-kanagjanite-foto-01.jpg

Во петокот во Њуфаундленд и Лабрадор, за само 24 часа се направила снежна покривка од над 70 сантиметри. До недела веќе беше прогласена вонредна состојба, а напомош биле испратени и војници.

Како што изјави еден метеоролог, Канаѓаните долго време ќе зборуваат за оваа бура.

Ова е можеби најлошата бура во изминативе 50 години, а наводно, се очекуваат уште врнежи од снег.

„Цела недела знаевме дека доаѓа бурата, но не сфативме колкав ќе биде нејзиниот интензитет. Како што наближуваше денот, снегот и брзината на ветриштата продолжија да се зголемуваат. Во вторник веќе најавуваа 40 до 60 сантиметри снег, но во четвртокот навечер имаше над 90 сантиметри снег и ветришта со брзина од 150 километри на час“, изјави еден Канаѓанец.

Бидејќи повеќето биле заглавени во нивните домови, локалните жители решиле да го извлечат најдоброто од ситуацијата. Па, на интернет почнаа да се појавуваат фотографии кои ни овозможуваат да видиме каква е ситуацијата во Канада.

Во продолжение погледнете некои од најдобрите:

„Има толку многу снег пред вратата, што почна да ѕвони ѕвончето“

kanada-ja-pogodi-snezhna-bura-kako-se-spravuvaat-kanagjanite-foto-02.jpg

Како да направите снешко од дома

kanada-ja-pogodi-snezhna-bura-kako-se-spravuvaat-kanagjanite-foto-03.jpg

„Закопани сме“

kanada-ja-pogodi-snezhna-bura-kako-se-spravuvaat-kanagjanite-foto-04.jpg

Замрзната куќа во Кејп Бонависта

kanada-ja-pogodi-snezhna-bura-kako-se-spravuvaat-kanagjanite-foto-05.jpg

Канаѓаните имаат одлична смисла за хумор

kanada-ja-pogodi-snezhna-bura-kako-se-spravuvaat-kanagjanite-foto-06.jpg

Како изгледаат патиштата во Њуфаундленд

kanada-ja-pogodi-snezhna-bura-kako-se-spravuvaat-kanagjanite-foto-07.jpg

„Да прескокнам или не?“

kanada-ja-pogodi-snezhna-bura-kako-se-spravuvaat-kanagjanite-foto-08.jpg

Романтична вечера после бура

kanada-ja-pogodi-snezhna-bura-kako-se-spravuvaat-kanagjanite-foto-09.jpg

„Најдовме еден автомобил!“

kanada-ja-pogodi-snezhna-bura-kako-se-spravuvaat-kanagjanite-foto-10.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Немате право да се жалите дека ви е ладно: Замрзнато момче пешачело 5 km на -9⁰С за да стигне на тес... 9-годишно момче од Кина, пешачело околу 4.8 km до неговото училиште на -9⁰С за д...
За светот има надеж: 12 докази дека не е сè така црно Брачен пар собрал 15 милиони долари за разделените мигрантски семејства. Да...
Дама со златно срце - Спасила 2.500 деца криејќи ги во вреќи, канти за отпадоци и ковчези Оваа постара дама се вика Ирена Сендлер (или уште Ирена Сендлерова). Мал број на...

Најчитани неделава