Правото лице на италијанските лекари во борбата со корона вирусот (видео)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 28-05-2020


Правото лице на италијанските лекари во борбата со корона вирусот (видео)

Федерацијата на здравствени работници на Италија објави кратко видео каде ги собра најдраматичните фотки, со цел да апелира уште еднаш, сите да останат дома.

pravoto-lice-na-italijanskite-lekari-vo-borbata-so-korona-virusot-01.jpg

Поради големиот број на заболени, лекарите се приморани да работат неколку смени последователно, без пауза и сон.

„Нема веќе време. Нема веќе кревети, недостасуваат заштитни маски и одела, во константна опасност сме, знаеме дека секој ден ризикуваме да бидеме заразени и да го внесеме вирусот во нашите домови.

Немаме време ни за солзи, освен на крајот од долгите исцрпувачки смени.

Гледаме смрт на која ѝ е скратено да биде одбележана достоинствено. Малку сме и исцрпени сме,“ се наведува во видеото.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Немате право да се жалите дека ви е ладно: Замрзнато момче пешачело 5 km на -9⁰С за да стигне на тес... 9-годишно момче од Кина, пешачело околу 4.8 km до неговото училиште на -9⁰С за д...
Додека Италијанците се во карантин – лебеди и делфини уживаат низ каналите, патките ги полнат фонтан... Додека Италијанците се во домашен карантин, природата и дивиот свет ги има своит...
Непријатни фотки: Сечење на дел од ушите - бизарен потег на маж го крена светот на нозе Сме виделе многу бизарни трендови во последно време, но последниот ги преминува ...

Спонзорирани линкови: