Генијални начини на кои луѓето го спречуваат ширењето на корона вирусот (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-03-2020
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Генијални начини на кои луѓето го спречуваат ширењето на корона вирусот (фото)

Пандемијата со корона вирусот предизвика вистински хаос во светот. Училиштата и факултетите се затворени, многу држави се под карантин, а на некои места, како кај нас, е воведен и полициски час.

genijalni-nachini-na-koi-lugjeto-go-sprechuvaat-shirenjeto-na-korona-virusot-foto-001.jpg

Факт е дека ширењето на вирусот зависи од нас, па наша задача е да ги следиме препораките од експертите и да се однесуваме одговорно.

Во продолжение погледнете ги најкреативните начини на кои луѓето ширум светот се обидуваат да го спречат ширењето на вирусот:

Пункт во болница каде што лекарите и медицинскиот персонал можат да земат храна за нив после напорните смени

kreativni-nachini-na-koi-lugjeto-go-sprechuvaat-shirenjeto-na-korona-virusot-02.jpg

Играње бинго со социјално дистанцирање

kreativni-nachini-na-koi-lugjeto-go-sprechuvaat-shirenjeto-na-korona-virusot-03.jpg

Во еден музеј во Финска, кој е затворен поради пандемијата, дел од експонатите се наредени покрај прозорецот

kreativni-nachini-na-koi-lugjeto-go-sprechuvaat-shirenjeto-na-korona-virusot-04.jpg

Станица за миење раце за бездомници

kreativni-nachini-na-koi-lugjeto-go-sprechuvaat-shirenjeto-na-korona-virusot-05.jpg

Супермаркет од Данска со брилијантна идеја против „трупањето“ залихи – едно шише гел за дезинфекција чини 4,09 долари, а две чинат 95 долари

kreativni-nachini-na-koi-lugjeto-go-sprechuvaat-shirenjeto-na-korona-virusot-06.jpg

Поcтер против правењето непотребни залихи со храна во Австралија

kreativni-nachini-na-koi-lugjeto-go-sprechuvaat-shirenjeto-na-korona-virusot-07.jpg

Во еден Starbucks локал ги тргнале сите маси за луѓето да не се собираат внатре

kreativni-nachini-na-koi-lugjeto-go-sprechuvaat-shirenjeto-na-korona-virusot-08.jpg

Чепкалки за притискање на копчињата во лифтот

kreativni-nachini-na-koi-lugjeto-go-sprechuvaat-shirenjeto-na-korona-virusot-09.jpg

Како треба да се однесуваме во продавница

kreativni-nachini-na-koi-lugjeto-go-sprechuvaat-shirenjeto-na-korona-virusot-10.jpg

Реклама во Саудиска Арабија: „Благодарност до секоја личност која не ја видела оваа реклама. Останете дома“

kreativni-nachini-na-koi-lugjeto-go-sprechuvaat-shirenjeto-na-korona-virusot-11.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

За светот има надеж: 12 докази дека не е сè така црно Брачен пар собрал 15 милиони долари за разделените мигрантски семејства. Да...
10 земји во светот во кои се јаде најмногу чоколадо Еден Швајцарец јаде околу 10.8 килограми чоколадо годишно, а еден Кинез само 100...
Хрватски научник пресмета колкави се шансите да заболите од Корона вирусот Молекуларниот биолог Игор Штагљар, еден од најреномираните хрватски научници кој...