Како во кафез: Луѓе во Јужна Кореја живеат во соби од 4 m² (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Како во кафез: Луѓе во Јужна Кореја живеат во соби од 4 m² (фото)

Кириите за изнајмување на стан во Сеул се вртоглаво високи, па многу луѓе живеат во вакви соби со скромни услови. Како заробени во кафез...

kako-vo-kafez-zhiveenje-vo-sobi-od-4-m-vo-juzhna-koreja-foto-01.jpg

Јужна Кореја е позната по богатата култура, високите облакодери и развиената технологија, но таа има и една мрачна страна – сиромашни квартови, скапи кирии и живот во мал простор.

Фотографот Сим Кји Донг прикажува како живее дел од најсиромашното население во оваа држава во соби од 4 m².

Овие мали соби се наречени „Goshiwon“ и во нив има кревет, биро, плакар, а понекогаш и фрижидер, телевизор и комјутер. Тоалетот најчесто го делите со станарите од другите соби.

Тука живеат луѓе кои останале без дом или пак имаат психички и физички проблеми и иако овие мали соби изгледаат очајно, тие за некои луѓе се зрак надеж во животот.

За изнајмување на стан во Сеул ви е потребен огромен депозит, па овие соби се добро решение за луѓето со мали примања.

Првенствено овие соби биле смислени за оние кои се подготвувале за некои тешки тестови за да можат да учат на мир.

Ваква соба можете да изнајмите за 200 долари месечено, а ако сакате таа да е со подобри услови, тогаш кирија ќе биде 500 долари. Доколку сакате соба со сопствен тоалет, тоа ќе ве чини дополнително пари. Се доплаќа и за соба со прозорец.

Дали би можеле да замислите живот во вакви услови?

kako-vo-kafez-zhiveenje-vo-sobi-od-4-m-vo-juzhna-koreja-foto-02.jpg

kako-vo-kafez-zhiveenje-vo-sobi-od-4-m-vo-juzhna-koreja-foto-09.jpg

kako-vo-kafez-zhiveenje-vo-sobi-od-4-m-vo-juzhna-koreja-foto-08.jpg

kako-vo-kafez-zhiveenje-vo-sobi-od-4-m-vo-juzhna-koreja-foto-07.jpg

kako-vo-kafez-zhiveenje-vo-sobi-od-4-m-vo-juzhna-koreja-foto-06.jpg

kako-vo-kafez-zhiveenje-vo-sobi-od-4-m-vo-juzhna-koreja-foto-05.jpg

kako-vo-kafez-zhiveenje-vo-sobi-od-4-m-vo-juzhna-koreja-foto-04.jpg

kako-vo-kafez-zhiveenje-vo-sobi-od-4-m-vo-juzhna-koreja-foto-03.jpg

Погледнете и видео како изгледа животот во вакво сместување:

Прочитајте и Живот во кафез: Како изгледаат најмалите станови во светот?

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

12 фото докази дека светот е убав ако ја видиме љубовта околу нас „По 60 години брак тој е со неа, иако таа сега има деменција и не се сеќава на н...
Непријатни фотки: Сечење на дел од ушите - бизарен потег на маж го крена светот на нозе Сме виделе многу бизарни трендови во последно време, но последниот ги преминува ...
Како изгледаат популарните грчки летувалишта покриени со снег? (фото) Сите сме научени да уживаме во убавините на Грција во летниот период, но очиглед...

Најчитани неделава