Забави во клубови, маски не се задолжителни: дали Вухан ја победи пандемијата?


Забави во клубови, маски не се задолжителни: дали Вухан ја победи пандемијата?

Кина наводно ги има сите услови за да прогласи крај на епидемијата во земјата. Ова е благодарениe на навремените строги карантини, масовното тестирање и интензивна потрага на контактите на заразените.

vuhan-gradot-kaj-sto-pocna-pandemijata-pocnuva-da-slavi-pobeda-nad-korona-virusot-01.jpg

Вухан, градот од кој потекна корона вирусот, местото од каде почна целата зараза, денес може да се пофали со завидна ситуација и речиси враќање на животот во нормала.

Во просек, имаат околу 8-10 новозаболени дневно, а имаше денови кога немаа воопшто нови случаи. 

Жителите почнуваат тивко да го слават ослободувањето од корона вирусот. Фабриките се отвораат, ноќниот живот се враќа во нормала, базените се полни, забавните паркови исто така, а луѓето веќе не се плашат од масовни собири.

vuhan-gradot-kaj-sto-pocna-pandemijata-pocnuva-da-slavi-pobeda-nad-korona-virusot-02.jpg

 zabavi-vo-klubovi-maski-ne-se-zadolzitelni-dali-wuhan-ja-pobedi-pandemijata01.jpg

zabavi-vo-klubovi-maski-ne-se-zadolzitelni-dali-wuhan-ja-pobedi-pandemijata02.jpg

Заштитните маски не се задолжителни, а луѓето ги носат по желба.

vuhan-gradot-kaj-sto-pocna-pandemijata-pocnuva-da-slavi-pobeda-nad-korona-virusot-03.jpg

Тактиката од Вухан, за жал, не поминува добро насекаде низ светот.

Во Вухан досега има вкупно 50.340 случаи, од кои оздравени 46.471 и починати 3.869.

vuhan-gradot-kaj-sto-pocna-pandemijata-pocnuva-da-slavi-pobeda-nad-korona-virusot-05.jpg

Впечатокот е дека градот навистина живее како никогаш ништо да не било. И туристите се враќаат во посета на значајните објекти. 

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како се слави Halloween низ земјите во светот? Ирска, САД, Кина си имаат своите традиции и на овој ден им оддаваат почит на мрт...
Баба (88) и дедо (91), кои се 61 година во брак, заедно ја победија короната Мајкл, на кој му биле прогнозирани само уште 48 часа живот, велел дека сака да з...
За светот има надеж: 12 докази дека не е сè така црно Брачен пар собрал 15 милиони долари за разделените мигрантски семејства. Да...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg