Кралицата Елизабета во костим за капење, средби со Тито - досега невидени фотки од кралското семејство


Кралицата Елизабета во костим за капење, средби со Тито - досега невидени фотки од кралското семејство

Лежерно издание во двор по костими за капење, уживање во базен со сопругот, средба со Тито - погледнете ги досега невидените фотки од британското кралското семејство, во необично издание на кое што не сме навикнати, по повод 95-иот роденден на кралицата месецов.

kralskoto-semejstvo-vo-dosega-nevideno-izdanie-01.jpg

Во чест на 95-тиот роденден на Кралицата Елизабета Втора, британските медиуми најавуваат нов документарен филм во кој ќе бидат опфатени досега невидени снимки во јавноста. Меѓу другото, кралицата Елизабета Втора ќе имаме можност да ја видиме во сосема неочекувани, лежерни изданија.

Овие несекојдневни фотографии од кралското семејство се земени од семеен филм. Имено, видео снимката е снимена за време на божиќните празници во 1953-тата година, а снимени се  кралицата и нејзиниот сопруг во опуштена атмосфера, покрај базен.

elizabeta-2-1.jpg

За време на посетата на Нов Зеланд, кралицата и принцот Филип престојувале во кралскиот воз (опремен со кревети), а со него поминале 110 настани во 46 градови и населени места.

elizabeta-2-2.jpg

elizabeta-2-7.jpg

Снимката е направена од Патриција Нори, сопругата на тогашниот главен гувернер на Нов Зеланд, Сер Вилоуби Нори, кој бил домаќин на кралската двојка за време на седуммесечната турнеја.

elizabeta-2-8.jpg

Ова видео ќе биде дел од документарен филм насловен „Тhe Queen Unseen“, кој ќе биде прикажан во британските медиуми, а во чест на нејзиниот 95-ти роденден.

elizabeta-2-22.jpg

Инаку, ова е првата турнеја на кралицата по нејзиното крунисување истата година, а се вели дека таа и нејзиниот сопруг Филип не можеле да се израдуваат што конечно добиле шанса за одмор.

elizabeta-2-3.jpg

Покрај овие, во филмот ќе бидат застапени и други досега невидени фотографии од кралското семејство низ годините.

Меѓу другото, интересен факт, што се споменува во филмот е и дека кралицата е прв монарх што посетила комунистичка држава кога се сретнала со претседателот на тогашна Југославија, Јосип Броз Тито во Белград во 1972 година. Во филмот ќе бидат застапени снимки и од оваа средба.

elizabeta-2-4.jpg

elizabeta-2-12.jpg

Уште неколку фотографии во продолжение:

elizabeta-2-5.jpg

elizabeta-2-10.jpg

elizabeta-2.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Последиците од разорното цунами и ерупцијата на вулкан во Индонезија (фото+видео) Автомобили биле влечени од брановите и по 10 метри, стотици домови, плажи, детск...
11 фотографии кои ја прикажуваат мрачната страна на животот во Русија Метрото во Москва е преоптоварено од луѓе, а во Русија се најстудените градови н...
Пар завршил во затвор заради провокативни фотографии на Фејсбук Алиреза Јапалги е фотограф и паркур љубител од Техеран. Пред 2 седмици тој објав...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg