Син за пример: Две години ја растел својата коса за да ѝ направат перика на мајка му која боледува од тумор на мозокот

Две и пол години синот ја чувал косата која била мошне слична со природната коса на неговата мајка, за да ја скратат и од неа да направат перика. Како ова момче направило сѐ за да ја усреќи својата мајка која боледува од тумор на мозокот?

dokaz-deka-ljubovta-na-sinot-e-neizmerna-2-godini-ja-chuval-kosata-za-da-i-napravat-perika-na-majka-mu-koja-boleduva-od-rak-na-mozokot-01.jpg

Мелани Шаха од Аризона САД е мајка на шест деца, која во 2018-та година во целост ја загубила косата по радиотерапија заради тумор на хипофизата.

dokaz-deka-ljubovta-na-sinot-e-neizmerna-2-godini-ja-chuval-kosata-za-da-i-napravat-perika-na-majka-mu-koja-boleduva-od-rak-na-mozokot-02.jpg

Таа се бори со злокобната болест од 2003-та година, кога за првпат имала операција на мозокот, за во 2006-та повторно да мора да ја оперираат.

dokaz-deka-ljubovta-na-sinot-e-neizmerna-2-godini-ja-chuval-kosata-za-da-i-napravat-perika-na-majka-mu-koja-boleduva-od-rak-na-mozokot-03.jpg

Во 2017-та година, болеста и по третпат се вратила и тогаш лекарите ѝ препишале терапија со зрачење (радиотерапија), по што таа целосно ја загубила косата, но и останатите влакна на лицето и главата.

„Кога немаш коса, отскокнуваш од средината и лошите коментари од луѓето те повредуваат. Не ми пречи тоа што сум болна, но не сакам сите да знаат дека сум болна. Сакам да се стопам со средината и не сакам сите да зјапаат во мене“ – вели таа.

Така, еден ден додека ручале со нејзиниот син Мет (27), тој се пошегувал дека ќе ја расте косата за да ѝ направат перика од неа.

dokaz-deka-ljubovta-na-sinot-e-neizmerna-2-godini-ja-chuval-kosata-za-da-i-napravat-perika-na-majka-mu-koja-boleduva-od-rak-na-mozokot-05.jpg

Мет, кој од сите деца во семејството имал најслична коса со неговата мајка, цели 2 и пол години не ја крател косата, сѐ додека не постигнал должина од околу 30 cm.

dokaz-deka-ljubovta-na-sinot-e-neizmerna-2-godini-ja-chuval-kosata-za-da-i-napravat-perika-na-majka-mu-koja-boleduva-od-rak-na-mozokot-06.jpg

Освен што ја израснал сопствената коса, Мет платил 2.000 долари за да ѝ ја изработат периката на мајка му, а таа е пресреќна од резултатот.

„Знаете, ги изгубив веѓите, ги изгубив трепките на очите, ја загубив косата, па ова беше неверојатен подарок што ми помогна да изгледам понормално и кога излегувам да не отскокнувам од средината затоа што изгледам невообичаено, туку да се вклопам и да бидам убава. Се чувствувам прекрасно“ – вели таа.

dokaz-deka-ljubovta-na-sinot-e-neizmerna-2-godini-ja-chuval-kosata-za-da-i-napravat-perika-na-majka-mu-koja-boleduva-od-rak-na-mozokot-07.jpg

Инаку, кај пациентите што имаат терапија со зрачење честопати се случува косата да опадне, но истата повторно да порасне по 3 до 6 месеци.

Но, има и такви случаи кај пациентите што примале посилна терапија, косата што ќе порасне да биде мошне оштетена или воопшто да не порасне.

dokaz-deka-ljubovta-na-sinot-e-neizmerna-2-godini-ja-chuval-kosata-za-da-i-napravat-perika-na-majka-mu-koja-boleduva-od-rak-na-mozokot-09.jpg

Мелани е пресреќна што благодарение на синот, денес има можност повторно да се гледа себеси со коса, како што некогаш изгледала нејзината природна. 

 Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Бев во врска со 10 години помлад дечко – Зошто никогаш повторно не би влегла во таква врска, иако с... „Одлучив да му дадам шанса. Се чувствував како повторно да имам 20 години. Негов...
Бајка од реалноста: Останала слепа на 18 години, го запознала него, ѝ помогнал да го врати видот – д... „Беше ужасно ненадејно да се разбудиш и да не можеш да гледаш и за миг да станеш...
„Работев напорно да ослабам, сега не сакам ниту да помислам да забременам и да добијам стрии“ „Самата помисла дека ќе добијам стрии и дека ќе се здебелам ме одвраќа од намера...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg