„Ќерка ми (1) има Синдром на коса која не може да се чешла – се гордеам затоа што е посебна“

„Кога имаше една година, косата на Лејла беше густа, а потоа почна да расте само нагоре. Сега ја споредуваат со Ајнштајн...“ – вели мајката на 17-месечната Лејла Дејвис која има Синдром на коса што не може да се чешла. Таа е горда што нејзината ќерка е една од ретките дечиња родени со овој синдром.

kjerka-mi-1-ima-sindrom-na-kosa-koja-ne-mozhe-da-se-cheshla-se-gordeam-zatoa-shto-e-posebna-01.jpg

Колку и да се обидувате да ја исчешлате, косата на малата Лејла Дејвис од Англија не може да се исправи, туку стрчи во сите правци. Таа е една од ретките деца што ја добила дијагнозата за овој синдром.

Лејла има само 17 месеци, а мајка ѝ вели дека заради фризурата малото девојче го споредуваат со Ајнштајн и со британскиот политичар Борис Џонсон.

„Кога имаше една година, косата на Лејла беше густа, а потоа почна да расте само нагоре. Се гордеам што добивме таква дијагноза, затоа што тоа е мошне редок синдром, само 100 луѓе во светот имаат таква коса.

Мислам дека таа иако е мала, сфаќа колку е уникатна. Сакам кога ќе порасне да знае дека е прекрасна иако изгледа поразлично од другите луѓе“ – вели мајката на Лејла, Шарлот Дејвис.

kjerka-mi-1-ima-sindrom-na-kosa-koja-ne-mozhe-da-se-cheshla-se-gordeam-zatoa-shto-e-posebna-02.jpg

Според студија од 2016-та година, објавена во The American Journal of Human Genetics, овој синдром се јавува како последица на мутација на гените што се одговорни за изгледот на косата.

Лејла има свој Инстаграм профил, каде се објавени нејзини фотографии.

„Во светот има околу 7,8 милијарди луѓе, а само околу 100-тина имаат синдром на коса што не се чешла. Јас сум една од тие среќни луѓе“ – стои во описот на нејзината Инстаграм страна.

Погледнете неколку нејзини фотографии:

 Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Син за пример: Две години ја растел својата коса за да ѝ направат перика на мајка му која боледува о... Две и пол години синот ја чувал косата која била мошне слична со природната коса...
Девојка (22) има целосно седа коса: „Се чувствувам помоќно откако престанав да се фарбам“ „Се срамев кога на 16 години кога се појавија првите седи влакна, а затоа што ро...
Искрени исповеди на жени со алопеција: „Дечко ме остави кога дозна зошто носам перика – сега шетам и... Паѓањето на косата е честа појава кај мажите, особено постарите и сите го имаме ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg