Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


Земјата тоне заради пренаселеност, национално јадење е смрдливо тофу - Факти за Тајван

За Тајванците е вообичаено кога ќе ве сретнат наместо да ве прашаат „како сте?“, да ве прашаат „дали јадевте?“ Тајван е една од најгусто населените земји во светот, а само околу 2.3% од населението се Тајванци – факти за Тајван.

zaradi-pregolemata-naselenost-zemjata-tone-nacionalno-jadenje-e-smrdlivo-tofu-fakti-za-tajvan-01.jpg

Што е она што е карактеристично за Тајван, што би требало да го знаете доколку некогаш помислите да ја посетите земјата? Што е она што ја карактеризира и ја прави уникатно место?

Во прдолжение проследете неколку интересни факти за Тајван:

Кое е вистинското име на Тајван?

Во јавноста е најпознат како Тајван, но ова е името на островот, познат и како Формоза, каде што се наоѓа државата Република Кина со главен град Тајпеи.

Треба да се направи разлика меѓу Народна Република Кина (копнен дел од Азија) и Република Кина (остров Тајван).

Жителите на Тајван со години наназад се борат за независност, додека Народна Република Кина, не го признава нејзиниот суверенитет.

zaradi-pregolemata-naselenost-zemjata-tone-nacionalno-jadenje-e-smrdlivo-tofu-fakti-za-tajvan-02.jpg

Тајван е една од најгусто населените земји

Тајван по големина е како Белгија, а воедно се наоѓа на 57-мото место на најгусто населени земји на планетата. Во 2020-та година било утврдено дека на површина од 36.000km2 живеат 23.57 милиони луѓе.

Со други зборови земјата има проблеми со пренаселеност. Заради преголемата населеност, голем број луѓе се селат во планините и се занимаваат со земјоделство и градат фабрики, што од друга страна негативно влијае врз животната средина.

zaradi-pregolemata-naselenost-zemjata-tone-nacionalno-jadenje-e-smrdlivo-tofu-fakti-za-tajvan-06.jpg

Површината на земјата се намалува

Заради климатските промени и преголемата населеност, Тајван се соочува со големи проблеми.

Се очекува дека до 2040-та година околу 1.398km2 од островот ќе потонат под вода, со што ќе биде загрозена егзистенцијата на околу 1.2 милиони луѓе.

zaradi-pregolemata-naselenost-zemjata-tone-nacionalno-jadenje-e-smrdlivo-tofu-fakti-za-tajvan-10.jpg

Од целото население само 2,3 отсто се Тајванци

Според последните податоци околу 97.7% од населението во Тајван се Кинези.

Ова се должи на тоа што островот бил 200 години под кинеска власт.

Во периодот од 1683-та до 1895-та година со Тајван владеела кинеската династија Кинг и во тој период локалното тајванско население било истиснато слично како што тоа се случило со Индијанците и Абориџините во САД и Австралија.

zaradi-pregolemata-naselenost-zemjata-tone-nacionalno-jadenje-e-smrdlivo-tofu-fakti-za-tajvan-03.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

„Луда среќа“: Маж од Њујорк вторпат во 3 години освојува 10 милиони долари на грепки - парите ги дон... За некои луѓе добивките на лото се нешто неверојатно, но овој маж од Њујорк најв...
Кои мерки ги воведуваат десетте најчисти градови во светот за да го намалат загадувањето? Улиците во Копенхаген се чистат трипати дневно, а Фрајбург во Германија е познат...
Кои се најгледаните видеа на ТикТок за 2021 година? (видео) Најгледаното видео на ТикТок во 2021-ва има 314 милиони прегледи. На видеото сни...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg