Ѕвездено небо во капела од 16 век


Ѕвездено небо во капела од 16 век

Кога ќе споите нешто старо 500 години, изградено во 16 век, со најновата и најнапредна технологија во поглед на осветлувањето, добивате совршенство кое ги негува сите сетила.

zvezdeno-nebo-vo-kapela-od-16-vek-01.jpg

Добивате чувство како да сте под отворено небо, а ѕвездите ви се на дофат на раката.

Ова е тоа што уметникот Мигуел Шевалје успеал да го направи од „King’s College Chapel“ за добротворен настан одржан под покровителство на Универзитетот од Кембриџ.

Секоја од проекциите, осмислена до совршенство, истакнува или сокрива дел од извонредната архитектура на капелата, на начин кој прави да се чувствувате како да сте отпатувале во една сосема нова димензија.

Изборот на капелата не е случаен, имајќи го предвид фактот дека таа е еден од најдобрите примероци за вертикална готска архитектура низ светот, а нејзините раскошни украси вреди да се видат дури и пред да послужат како основа за проекциите на Шевалје.

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Направи сам: Бубамара од пластично шише (видео) Најлесно е да го фрлите пластичното шише. Меѓутоа, постојат многу креативни луѓе...
Дизајни кои се создадени да ни ги решат проблемите во секојдневието (фото) Иако некои си ја работат работата само за да земат пари, други размислуваат како...
Oмоти на познати музички албуми претворени во подвижна уметност Графичкиот дизајнер Томас Џон Хејс, сакајќи да им оддаде почит и признание на не...

Најчитани неделава