Малку мудрост за убав ден
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Малку мудрост за убав ден

Малку мудрост никогаш не е на одмет. А, драго ни е што полека, но сигурно, ни се множат мудростите. 

 malku-mudrost-za-ubav-den-001.jpg

Ова се уште неколку кои можеби ќе ви го разубават денот или ќе направат да си ставите прст на главата.

  • Кога човек ќе впери прст кон некого, би требало да има во предвид дека останатите четири се вперени кон самиот него.
  • Повеќето од нас можат да ги прочитаат пораките на ѕидот, само што претпоставуваме дека се наменети за некој друг.
  • Најдеструктивна мисла што некој може да ја има е дека не го контролира сопствениот живот. Тоа е онаа состојба кога „Зошто јас?“ е песната која постојано се врти.
  • Одговорноста е како клопче, можеме да ја видиме само средината. Двата краја се невидливи.
  • Волјата да се прифати одговорноста за сопствениот живот е изворот од каде потекнува почитта.
  • Одговорност: Товар кој лесно преминува на рамењата на Бог, Судбината, Случајот, Среќата или соседот. Во време на астрологијата, вообичаено беше да се префли на некоја ѕвезда.
  • Играта на животот е како игра на бумеранг. Нашите мисли, дела и зборови ни се враќаат порано или подоцна, со неверојатна прецизност.
  • Не мораш да бидеш голем за да започнеш нешто, но мора нешто да започнеш за да станеш голем.
  • На долги патеки, човекот го погодува она кон кое што цели. Затоа, подобро е да се цели кон нешто високо.
  • Не само што го користам сиот свој ум, туку и оној кој можам да го позајмам.

Би можело да ве интересира:

Никогаш повторно нема да имаат љубов како нивната - чиста, детска, нев... Ќе се сеќаваат на скромноста која летниот одмор во Охрид им го правеше незаборав...
Каде бевте мои најдобри другари кога почина татко ми и немавме пари за... Најголемата животна лекција која сум ја научил досега? Оние коишто се прилепени ...
Ако се разгалувате себе, правете го тоа почесто од еднаш месечно Многу од нас функционираат на принцип да си дозволат нешто убаво и полуксузно ед...

Најчитани неделава