Три емоции кои често ги толкуваме погрешно
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


Три емоции кои често ги толкуваме погрешно

Многу често позади нашите чувства и емоции се кријат многу поинакви причини од оние кои мислиме дека ги предизвикуваат.

tri-emocii-koi-chesto-gi-tolkuvame-pogreshno-01.jpg

Затоа секогаш мора да бидеме смирени и да не дозволуваме емоциите да надвладеат над разумното однесување. Само на тој начин ќе откриеме што точно ги предизвикува тие емоции.

Ова се трите најчести емоции кои погрешно ги толкуваме:

Мислиме дека сте посрамени, но можеби сте...

Виновни

Срамот е субјективно доживување на сопственото однесување, а вината се однесува за нешто што сме направиле, но се чувствуваме лошо поради тоа. Затоа, извинете се кога знаете дека сте згрешиле и нема да имате проблем со оваа емоција.

Понижени

Срамот и пониженоста се две различни чувства, кои предизвикуваат слична ментална реакција и често се мешаат. Понижувањето доаѓа од други лица, додека срамот е исклучиво персонална емоција.

tri-emocii-koi-chesto-gi-tolkuvame-pogreshno-02.jpg

Мислите дека сте под стрес, но можеби сте...

Преоптоварени

Чувството на стрес може да се појави при недостаток на одредени ресурси (на пример време и пари). Преоптовареноста со проблемите може да направи да мислите дека сте под стрес, но всушност да е нешто моментално и минливо.

Анксиозни

Стресот е поврзан со одредена ситуација, додека анксиозноста е долгорочна состојба. Ова е основната разлика меѓу овие две чувства.

tri-emocii-koi-chesto-gi-tolkuvame-pogreshno-03.jpg

Мислите дека сте бесни, но можеби сте...

Нервозни

Не е тешко нервозата и бесот да бидат измешани. Разликата е во тоа што бесот е долготраен, а нервозата исчезнува кога ќе исчезне и причината за нејзе.

Фрустрирани

Бесот е испровоциран од неправда, а фрустрациите доаѓаат од незадоволство. Важно е навреме да направите јасна дистинкција меѓу овие две емоции.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ако се разгалувате себе, правете го тоа почесто од еднаш месечно Многу од нас функционираат на принцип да си дозволат нешто убаво и полуксузно ед...
Мажу, дај ми го твојот мозок на еден ден да одморам малку Веднаш да разграничиме–мажите не се воопшто глупави. Тие се интелигентни, практи...
Добри дела кои без проблем може да ги правите секој ден Не е тајна дека она што го давате тоа и го добивате. Добри работи им се случуваа...