Сè се враќа, сè се плаќа!
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Сè се враќа, сè се плаќа!

 Еден ден магарето на селанецот паднало во бунар. Сирото, со часови жално викало додека селанецот се мислел што да направи. Конечно се одлучил.

se-se-vraka-se-se-plaka-001.jpg

Бидејќи животното било старо, а бунарот и онака требало да се покрие, не било вредно да се труди да го спаси магарето.

Ги повикал сите соседи да му помогнат. Сите ги зеле лопатите и почнале да фрлаат земја во бунарот. На почетокот магарето сфатило што се случило и почнало очајнички да плаче. Но, по некое време, на чудо на сите се смирило.

После некое време селанецот погледнал во бунарот и се вчудоневидел што гледа. Со секоја лопата земја која го погодила неговиот грб, магарето се искачувало нагоре.  Го тресело грбот и се качувало по една скала нагоре.

Наскоро сите воодушевено го гледале магарето кое зачекорило на врвот на бунарот и среќно излегло.

Животот на тебе ќе истресе ѓубре и разни видови нечистотии. Трикот се состои во тоа да се истресеш и да поминеш преку тоа, да се искачиш една скала нагоре.

Никогаш не се откажувајте.

Запомнете ги овие 5 едноставни правила за среќа:

1. Ослободи го срцето од омразата – Прости.

2. Ослободи го умот од грижи – повеќето никогаш не се остваруваат

3. Живеј едноставно и цени го она што го имаш

4. Давај повеќе

5. Очекувај помалку

И... крајот на приказната. Магарето подоцна се вратило и го гризнало селанецот. Раната се инфицирала и со тек на време селанецот умрел од труење. Го закопале во бунарот.

Наравоучение: Кога ќе направиш нешто лошо и се обидеш да си го сочуваш задникот, тоа ќе се врати и ќе те гризне.

Би можело да ве интересира:

Никогаш повторно нема да имаат љубов како нивната - чиста, детска, невина Ќе се сеќаваат на скромноста која летниот одмор во Охрид им го правеше незаборав...
Кога ќе дојдат оние тешки мигови - знај дека никогаш не си сам... Роденден, безброј пораки, повици, честитки… Роденден, безброј пораки, повици,...
Каде бевте мои најдобри другари кога почина татко ми и немавме пари за парче леб дома? Најголемата животна лекција која сум ја научил досега? Оние коишто се прилепени ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg