Огромни ѕвонарки потопени во кал, „асл-плс“ на Мирц – ми недостигаат 2000-ите во сиот свој сјај

Титкањето на мобилен ни беше меѓусебен знак, а ако се јавиш ти се потроши целиот кредит. Пораката беше 5 денари, но понекогаш мобилниот оператор знаеше да ни се смилува со некој пакет каде добиваш 500 пораки бесплатно. Всушност, тие ги користевме како допишување кое денес го правиме на Вибер, Инстаграм, Фејсбук. Се сеќавате на ова време?

ogromni-kallivi-traperki-asl-pls-na-mirc-01.jpg

Ова беа годините од 2000 до 2010, кога јас бев тинејџерка и студентка, па предностите и мааните ги доживеав токму на вистинскиот начин.

Знаевме да префрламе слики, посебно песни и „рингтонови“ преку инфраред. За тие што не знаат – ги допиравме мобилните едендодруг на местото каде беше инфраредот, тие се спојуваа и така се преземаа податоци. Подоцна се појави блутутот кој беше за нас нов изум.

ogromni-kallivi-traperki-asl-pls-na-mirc-05.jpg

Во 2000-тите ретко кој имаше домашен интернет, затоа поумните знаеја да поврзат интернет мрежа преку фиксниот телефон.

Таа процедура се одвиваше во доцните часови затоа што тогаш тарифата беше поевтина и фиксниот телефон мораше да се исклучи.

Другата варијанта за користење интернет беше интернет-кафето каде си плаќаш на час, но најпрво треба да почекаш за слободен компјутер затоа што сите сакаа да „сурфаат“.

Тогашната социјална мрежа беше hi5 која беше налик Фејсбук, но за жал не доживеа понатамошна слава.

Се допишувавме со оние кои ги знаеме преку тогашен MSN Messenger како денешен Вибер, а на Мирц се допишувавме со непознати.

Таму се потпишувавме под псевдоним, во самата платформа наоѓавме други псевдоними кои се во моментот онлајн и започнувавме разговор.

Генерациите кои користевме Мирц, до ден денес се шегуваме со поздравот „asl pls“ што значи „име, пол и место на живеење, те молам“.

ogromni-kallivi-traperki-asl-pls-na-mirc-02.jpg

Модата знаеше да биде „смрзнувачка“ затоа што се носеа огромни ѕвонарки кои се влечат, со низок струк и честопати голи стомачиња.

Во периодите на дождови знаеја да бидат извалкани затоа што „бришевме“ улици со ногавиците поради предолгата должина.

ogromni-kallivi-traperki-asl-pls-na-mirc-06.png

ogromni-kallivi-traperki-asl-pls-na-mirc-03.jpg

Момците носеа фризура со „боцки“ кои се стврднуваа со гел. Оваа фризура воопшто не беше практична затоа што, покрај тоа што не изгледаше убаво, другиот ден веќе мора да се поправа или мие.

ogromni-kallivi-traperki-asl-pls-na-mirc-04.jpg

И покрај комплицираноста на 2000-те, сакам да се врати дружбата и добрата музика, да ја немаме потребата од постојано сликање, снимање и објавување по социјални мрежи, да бидеме присутни во моментот.

Впрочем, титкањето тогаш значеше многу повеќе од денешното допишување.

Се сложувате ли? 

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

М. Л. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

16 години непребол од смртта на Тоше Проески: „Денес повеќе би сакал да ти дојдам на концерт, намест... „И 16 години по смртта, Тоше е непребол. Ме лазат морници кога шетам низ Крушево...
Каде се денес ѕвездите на М2 продукција: Што прават сега Сакине, Џеват, Александра Пилева, Игор и Са... Џеват, Александра Пилева, Сакине, Игор Узунов и Сања Лефкова се само дел од пеја...
Спомен што секогаш ми измамува насмевка: Тоше и Дејан Лилиќ правеа склекови, а јас ги фотографирав Моите спомени поврзани со Тоше никогаш не се тажни. Напротив, ми измамуваат насм...
2-ри мај и денес ме потсетува на излет, скара и денот кога го запознав Ричард Гир на Водно Се сеќавате дека до пред 15-тина години Денот на трудот се празнуваше на 1-ви и ...
Некогаш летниот одмор беше во село кај баба и во камп приколки во Струга vs. денес - по цел ден на т... На календарот ги одбројуваме последните денови од август, а со тоа, е крајот на ...
„Го пронајдов стариот дневник за готвење на мојата баба – пиварки, орасници, торта со ореви“  Порано вкусот на тестото кое било испечено во старата печка на дрва, ореви...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg