Јаболката во маркет може да се стари и до 1 година и уште 5 чудни факти
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Јаболката во маркет може да се стари и до 1 година и уште 5 чудни факти

Во случај да ви недостасува тема на разговор, овие малку познати чудни факти ќе ви завршат работа.

6 random malku poznati fakti 01

Јаболката во супермаркетите може да се стари и до една година

Ви ги нудат како свежи, но оваа информација треба да ја примите со доза на воздржаност. Вистината е дека се берат меѓу август и ноември, се премачкуваат со восок и се чуваат на ладно. После 6-12 месеци пристигнуваат во маркетот близу вас.

6 random malku poznati fakti 02

Најкратката војна во историјата траела 36 минути

Кога султанот на Занзибар починал и дошол друг на негово место без одобрување од Британија, Британците не биле воопшто среќни.

Тензијата ескалирала кога тој одбил да се покори, но на Британците и нивните воени бродови им биле потребни помалку од 40 минути да ја бомбардираат палатата и султанот да загине.

6 random malku poznati fakti 03

Ајфеловата кула требало да се гради во Барселона

Но, во Барселона надвладеало мислењето дека дизајнот на кулата е премногу грд, па Густав Ајфел ја пренаменил за Париз. Ниту Французите не биле воодушевени.

6 random malku poznati fakti 04

Британските тенкови имаат опрема за правење чај

Внатре има сад за вриење во кој војниците може да приготвуваат чај во секое време, па дури и за време на битка.

6 random malku poznati fakti 05

ПЕЗ бонбоните биле измислени за откажување од цигари

Во 1927, кога и се пуштени во продажба, биле кружни и се продавале во лименки.

6 random malku poznati fakti 06

Сините китови може да тежат колку слоновите

Нивните срца пак, може да тежат до 1 тон и чукаат само еднаш во 10 секунди.

6 random malku poznati fakti 07

A. Ш. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 забавни факти за оние кои сакаат да научат нешто ново Следниве факти не се од суштинско значење за вашето образование, но ќе ви се нај...
Имал брак од 4 месеци, секаде ја носи мајка си: 18 факти за Бредли Куп... Кога беше прогласен за најсекси маж на светот изјави дека навистина му се допаѓа...
На 9 години – прва слика, на 13 – примен на факултет: Интересни факти ... Неспорно е дека Пабло Пикасо е еден од најважните уметници на 20 век, најдобро п...