Не можете да кивнете додека спиете: 14 факти за сите кои сакаат да научат нешто ново
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Project Manager 24-01-2020
Чувар 24-01-2020


Не можете да кивнете додека спиете: 14 факти за сите кои сакаат да научат нешто ново

Постојат толку многу нешта што можете да ги научите за светот околу нас, а одвреме-навреме сигурно ќе налетате на нешто што ќе ви звучи неверојатно.

14-chudni-fakti-vo-koi-nema-da-poveruvate-01.jpg

Доколку сакате вакви необични факти, тогаш сигурно ќе ви се допаднат следниве 14:

Солта прави ананасот да биде уште поблаг

Во овој случај виновен е начинот на којшто мозокот го процесира вкусот. Кујнската сол може да го намали горчливиот вкус на храната, а истото го прави и кај ананасот.

Кога мозокот не добива сигнал за горчливо, тоа значи дека не може да го потисне слаткиот вкус.

14-chudni-fakti-vo-koi-nema-da-poveruvate-02.jpg

Луѓето не киваат додека спијат

Додека спиеме, мозокот го исклучува рефлексот за кивање. Доколку постојат доволно надворешни фактори што предизвикуваат кивање, како прашина, пердуви или животинско крзно, тогаш ќе се разбудите па ќе кивнете.

14-chudni-fakti-vo-koi-nema-da-poveruvate-03.jpg

Кравите имаат акцент

Неретко можете да одредите од каде доаѓа некој според неговиот акцент. Но дали знаевте дека истото важи и за кравите и птиците? Фармерите од Самерсет забележале дека нивните крави мукале различно во зависност од каде ги донеле.

14-chudni-fakti-vo-koi-nema-da-poveruvate-04.jpg

Веројатноста да добиете на лото е помала отколку да ве погоди метеор

Веројатноста да ви се падне лото е околу 1 во 195 милиони. Од друга страна, веројатноста да умрете од метеор, астероид или комета е околу 1 во 1.600.000.

14-chudni-fakti-vo-koi-nema-da-poveruvate-05.jpg

Мразот во рестораните за брза храна е повалкан од водата од тоалетна школка

Едно истражување покажало дека мразот во 6 од 10 ресторани содржи повеќе бактерии отколку водата во тоалетот, најверојатно бидејќи тоалетите се чистат почесто од машините за мраз.

14-chudni-fakti-vo-koi-nema-da-poveruvate-06.jp.jpg

Зајдисонцата на Марс се сини

Зајдисонцата на Марс имаат сина боја поради ситната прашина која ѝ овозможува на сината светлина поефикасно да продре во атмосферата. Кога сината светлина се расфрла од честичките прашина, останува поблиску до насоката од сонцето за разлика од другите бои.

14-chudni-fakti-vo-koi-nema-da-poveruvate-07.jpg

Кочанот од пченката бил „тоалетна хартија“ за Американците во минатото

Пред тоалетната хартија да се појави во Америка, Американците употребувале кочан од пченка бидејќи бил лесно достапен и флексибилен.

14-chudni-fakti-vo-koi-nema-da-poveruvate-08.jpg

Прочитајте ги останатите факти на следната страница...Би можело да ве интересира:

8 факти кои секоја девојка треба да ги знае за своето тело Опседнатост со килограмите, излегување до доцните часови, сончање по цел ден на ...
Бил 5 години во брак: Факти за Ден Хортон, новото момче на Лејди Гага 37-годишниот сексапилен Ден Хортон го освои срцето на Гага, но кој е всушност то...
10 забавни факти за оние кои сакаат да научат нешто ново Следниве факти не се од суштинско значење за вашето образование, но ќе ви се нај...