Февруари е единствениот месец во кој може да нема полна месечина - интересни факти за најкраткиот месец
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Февруари е единствениот месец во кој може да нема полна месечина - интересни факти за најкраткиот месец

Февруари е најкраткиот месец, месецот на вљубените и во зависност од тоа каде живеете, месецот на голем студ (како кај нас).

fevruari-e-edinstveniot-mesec-vo-koj-moze-da-nema-polna-mesecina-interesni-fakti-za-najkratkiot-mesec-01-1.jpg

Ова се 10 интересни факти за најкраткиот месец во годината:

1. За разлика од другите месеци, февруари нема секогаш ист број на денови. На секои 4 години има 29 дена.

2. Името на овој месец потекнува од латинскиот збор „februum“, што значи прочистување.

3. Во Северната хемисфера, февруари е третиот месец од зимата, додека во Јужната хемисфера е третиот месец од летото.

4. На велшки, февруари понекогаш се нарекува „y mis bach“, што се преведува како мал месец.

Fevruari e edinstveniot mesec vo koj e mozno da nema polna mesecina 02

5. Февруари е месецот чие име најчесто погрешно се пишува на англиски јазик (на англиски точно е „February“, а кај нас - февруари). 

6. Февруари, март и ноември секогаш започнуваат во ист ден во неделата, освен ако не е престапна година.

7. Февруари е единствениот месец во годината во текот на кој е можно да нема полна месечина.

8. Должината на февруари се менувала низ историјата. Во еден период имал само 23 дена.

9. Астролошките знаци на февруари се Водолија и Риби.

10. Во САД, февруари е посветен на историјата на Афроамериканците.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

11 интересни факти за мажите, кои можеби и тие не ги знаат И мажите може да добијат рак на дојка. Мажите со избричени глави изгледаат повис...
Интересни цитати за мажите од Мерилин Монро „Сопруг е личноста која секогаш ви го заборава роденденот и не пропушта можност ...
8 факти кои секоја девојка треба да ги знае за своето тело Опседнатост со килограмите, излегување до доцните часови, сончање по цел ден на ...

Најчитани неделава