Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


Чилеанците имаат четкичка за заби на работа и уште 5 факти за животот во Чиле

Што можеме да научиме од Чилеанците? При изборот на сопруга поважно е дали жената е домаќинка, отколку дали е фит.

imaat-chetkichka-za-zabi-i-na-rabota-ne-se-zhalat-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-chile-01.jpg

Кога ќе се спомене Чиле на ум сигурно ви паѓаат грандиозни планински врвови.

Но, што друго знаете за животот во оваа земја во Јужна Америка, која граничи со Перу, Боливија и Аргентина?

imaat-chetkichka-za-zabi-i-na-rabota-ne-se-zhalat-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-chile-10.jpg

Факти за животот во Чиле:

Локалните жители немаат проблем со прекумерната тежина

При изборот на сопруга поважно е дали жената е домаќинка, отколку дали е фит. Во последно време жените од побогатите слоеви повеќе внимаваат на телесната тежина и посетуваат теретани.

imaat-chetkichka-za-zabi-i-na-rabota-ne-se-zhalat-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-chile-02.jpg

Во Чиле за „малер“ ден не се смета петок 13-ти како кај нас, туку вторник 13-ти

imaat-chetkichka-za-zabi-i-na-rabota-ne-se-zhalat-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-chile-03.jpg

Нема „машки работи“, жените работат апсолутно сѐ

Тие сакаат комплетна еднаквост, па не им е проблем да фатат чекан во раце.

imaat-chetkichka-za-zabi-i-na-rabota-ne-se-zhalat-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-chile-04.jpg

Чилеанците кога е студено шетаат по дома со јакни и чизми

Во Чиле не е лето во текот на целата година, како што мислат некои. Всушност, околу 4-5 месеци во годината таму е доста студено, а температурите може да паднат до  0°C. 

imaat-chetkichka-za-zabi-i-na-rabota-ne-se-zhalat-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-chile-05.jpg

Чилеанците внимаваат многу на хигиената, па поголемиот дел од нив имаат четкичка за заби и паста дури и на работа

Интересно е што ги четкаат забите на работа и се тушираат и по неколкупати на ден, но дома си влегуваат со чевли од надвор.

imaat-chetkichka-za-zabi-i-na-rabota-ne-se-zhalat-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-chile-06.jpg

Во Чиле најдобро е да не кажувате дека сте имале лош ден

Таму е срамота да кажете дека сте имале неуспешен ден затоа што локалците не се чувствуваат комфорно да прикажуваат негативни емоции и став.

imaat-chetkichka-za-zabi-i-na-rabota-ne-se-zhalat-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-chile-07.jpg

imaat-chetkichka-za-zabi-i-na-rabota-ne-se-zhalat-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-chile-09.jpg

imaat-chetkichka-za-zabi-i-na-rabota-ne-se-zhalat-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-chile-08.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кафе се плаќа со добро дело и уште 9 забавни, но необични факти за животот во Чешка Жените сакаат помлади мажи и нормално гледаат на разликата во години, 2/3 од нас...
Долг нокт на малото прсте се сметал за добри манири: 10 забавни факти за ноктите и маникирот во мина... Славниот Пушкин рекол: „Можете да бидете разумна личност и да размислувате за уб...
Ја зголемува ефикасноста на некои лекови против болка и уште 7 забавни факти за кафето Знаете ли дека кафето не само што ја зголемува ефикасноста на лековите против бо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg