Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Секојдневни работи што се забранети во Северна Кореја

Знаевте ли дека луѓето во Северна Кореја немаат слобода сами да ја избираат својата професија? Работното место им го одредува државата и треба да останат на истото целиот живот. Што друго е забрането во оваа земја?

sekojdnevni-raboti-shto-se-zabraneti-vo-severna-koreja-01.jpg

Северна Кореја е најзатворената држава во светот, но сепак успеваме да дознаеме нешто за неа.

За многумина, Северна Кореја е најлошата земја за живот бидејќи според она што го кажуваат бегалците, таму се прекршуваат некои од најосновните човекови права.

Жителите на Северна Кореја се соочени со цензура и чудни закони, кои, доколу ги прекршат, можат да бидат причина за сурови казни.

Секојдневни работи што се забранети во Северна Кореја:

Интернет

Во Северна Кореја има интернет, но локалците ја немаат слободата да го користат како што сакаат.

Интернетот обично го користат луѓето од власта и странците.

„Обичните“ луѓе не смеат да се поврзат на глобалната мрежа и имаат само локален пристап.

sekojdnevni-raboti-shto-se-zabraneti-vo-severna-koreja-02.jpg

Смеење

За среќа, ова не е постојана забрана, но сепак е бизарна.

Забраната го привлече вниманието на јавноста во 2021 година, кога стапи на сила за време на годишнината од смртта на Ким Џонг Ил.

Претходниот владетел почина во 2011 година на 17 декември.

На десетата годишнина од неговата смрт, Северна Кореја им забрани на жителите не само да се смеат, туку и да пијат алкохол и да прославуваат родендени и слично.

Според извор на New York Post, слични забрани имало и претходните години, а оние кои ги прекршувале биле апсени, а некои и мистериозно исчезнувале.

sekojdnevni-raboti-shto-se-zabraneti-vo-severna-koreja-03.jpg

Гледање телевизија

Слично како со интернетот, луѓето во Северна Кореја имаат телевизори, но не можат да гледаат што сакаат.

Тие можат да ги следат само неколкуте канали кои се во сопственост на власта и кои доста често емитуваат документарци за здравје, корејска историја и географија. Истите канали неретко се користат и за пропаганда.

Каналите од други земји се строго забранети за најголемиот дел од населението.

sekojdnevni-raboti-shto-se-zabraneti-vo-severna-koreja-04.jpg

Напуштање на земјата

Жителите на Северна Кореја обично не смеат да се движат низ државата, уште помалку да ја напуштат.

Нелегалното напуштање на државата се смета за криминал. Поради ова, бегалците кои се фатени неретко завршуваат во озлогласените затвори во Северна Кореја.

sekojdnevni-raboti-shto-se-zabraneti-vo-severna-koreja-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Жените се грижат за парите, си го тетовираат лицето: Факти за племето Рабари од Индија Жените во ова племе го имаат главниот збор што се однесува до финасиите. Мажите ...
Жените го имаат главниот збор, мажите го земаат нивното презимe: Интересни факти за племето Кхаси од... Мажот во куќата доаѓа како домазет, целиот имот останува на најмалата ќерка, а а...
Девојчињата ги мажат на 13 години, жените немаат никакви права - Бизарните обичаи на народот Масаи Жените во ова племе служат за градење куќи и одгледување деца и стока, кога не с...
Вистини што луѓето не сакаат (а мораат) да ги слушнат Колку повеќе барате луѓето да ве почитуваат, толку повеќе ќе ве гледаат „одозгор...
Правила и забрани кои жените Амиши мораат да ги почитуваат Не смеат да ја потстрижуваат косата и од нив се очекува да бидат домаќинки кои ќ...
10 инспиративни жени кои родителите ги изгласаа како посакувани идоли на своите ќерки Ема Вотсон, Мишел Обама и Марија Кири се дел од инспиративните жени кои се доказ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg