Ако ве фатат за врат, рака, коса: Совети за самоодбрана кои ќе ви го спасат животот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
vozac na kamion 22-06-2018
magacioner 22-06-2018


Ако ве фатат за врат, рака, коса: Совети за самоодбрана кои ќе ви го спасат животот

Научени сме напади да гледаме само на телевизија и на вести, но никогаш не размислуваме дека тоа може да му се случи на секого во секое време.

ako-ve-fatat-za-vrat-raka-kosa-soveti-za-samoodbrana-koi-kje-vi-go-spasat-zhivotot-01.jpg

Секако, не треба да бидеме обземани со лоши мисли, но добро е секогаш да се биде подготвен на секаква ситуација.

За таа цел, нешто што е најважно, е да знаете неколку трикови за самоодбрана со кои ќе покажете дека не сте толку „лесен плен“.

Прочитајте ги овие неколку совети кои во секое време може да ви се најдат:

Правилно стегање тупаница

Најважна работа при ударот со тупаница е да не си ги повредите прстите. Палецот не треба да се многу истакнат, но не треба ниту да го криете под другите прсти – ова може да доведе до кршење.

Поставете го палецот странично над останатите прсти исто како на фотографијата.

ako-ve-fatat-za-vrat-raka-kosa-12-soveti-za-samoodbrana-koi-kje-vi-go-spasat-zhivotot-02.jpg

Како да се ослободите од јаже

Најважното што треба да се направи е да се остави место за воздух. Ако важите раце се врзани, држете ги свиткани во тупаница. Ако телото ви е врзано, вдишувајте така што дијафрагмата ќе се шири многу повеќе.

Колку повеќе простор има помеѓу вас и јажето, толку се поголеми шансите да се ослободите од него.

ako-ve-fatat-za-vrat-raka-kosa-12-soveti-za-samoodbrana-koi-kje-vi-go-spasat-zhivotot-03.jpg

Како да се ослободите од леплива лента

Ако рацете ви се врзани со селотејп, можете да го скинете на многу едноставен начин – дигнете ги двете раце над глава и потоа со сета сила турнете ги надоле, ширејќи ги дланките.

Овој метод е малку покомплициран доколку рацете ви се врзани од назад, иако е возможен.

ako-ve-fatat-za-vrat-raka-kosa-12-soveti-za-samoodbrana-koi-kje-vi-go-spasat-zhivotot-04.jpg

Запомнете ги ранливите точки

Можеби ќе бидете помалку физички силни од напаѓачот, па затоа е добро да се потпрете на изненадните елементи. Запомнете дека само треба да удрите силно на точките на кои никој не е доволно силен да издржи удар.

Доволен е само еден удар во една од овие точки.

ako-ve-fatat-za-vrat-raka-kosa-12-soveti-za-samoodbrana-koi-kje-vi-go-spasat-zhivotot-05.jpg

Измислете таен код

Во детството, многу од нас измислуваа нови зборови, па дури и цели јазици, кои никој друг не ги разбираше освен друштвото. Па, тоа може да биде добар трик и за вакви ситуации.

Смислете таен код односно фраза, па кога некому ќе му ја напишете во порака, тоа ќе значи дека сте во некаква опасност.

Користете предмети кои ви се при рака

Користете ги сите предмети кои ви се при рака за да се заштитите, одбраните или нападнете доколку мора. Користете ја чантата како штит од нож или удар, но не ја добижувајте премногу блиску до телото.

Шалот или марамата можете да го фрлите во лицето на напаѓачот, па додека се обидува да го тргне, вие може да избегате. Чадор, кеси, па дури и мали парички од џебот може да ви помогнат.

А, клучевите, секако се најдобра алатка, но тоа се користи во екстремни случаеви.

ako-ve-fatat-za-vrat-raka-kosa-12-soveti-za-samoodbrana-koi-kje-vi-go-spasat-zhivotot-06.jpg

Уште 5 совети на следната страна...Би можело да ве интересира:

Совети кои ќе ви помогнат да не им се вратите на лошите навики Многу често зборуваме за штетниот ефект на одредени навики, но сепак и покрај то...
Откриени триковите на џепчиите: Како да се заштитите од кражби? Џепчиите, односно оние кои крадат од џебови или чанти, не се само улични професи...
Зошто никогаш не треба да се мешате и да решавате туѓи проблеми? Многу често знаеме да се вмешаме во туѓите проблеми со цел да им помогнеме на бл...