Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


Работи што не сте ги знаеле за Канада и причини зошто луѓето сакаат да живеат таму

Можеби кога ќе се спомне Канада, помислувате на ладна земја во која животот не е убав, но тоа не е воопшто точно.

raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-01.jpg

А, тоа го докажуваат луѓето кои на годишно ниво во огромен број се преселуваат во оваа земја и ретко кој сака да ја напушти потоа.

Можностите кои Канада ги нуди се големи, а оние кои ќе ги увидат, успеваат да живеат прекрасен живот.

Сигурно има работи кои не ги знаете, па во продолжение погледнете зошто речиси никој не сака да ја напушти Канада:

1. Кога Канаѓаните немаат што да прават, излегуваат на улица со плакати за да ги развеселат другите.

raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-02.jpg

2. Во Канада, има регистарски таблички за автомобил во форма на бела мечка (но веќе не се во употреба)

raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-03.jpg

3. Канаѓаните сакаат шеги и имаат добра смисла за хумор. Ова го докажува примерот на жител од Монтреал, кој одлучил да ја „измами“ полицијата така што направил автомобил од снег „паркиран“ на погрешно место и гледал „сеир“ од страна.

raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-04.jpg

4. Канада е на трето место по количина на резерви на нафта. Покрај нафтата, има големи резерви на свежа вода, многу прекрасни езера и недопреми шуми.

raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-05.jpg

5. Има хуманитарна организација која им помага во чистењето на жените кои се борат со сериозни болести.

 raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-06.jpg

6. Канадските пари не се уништуваат од влажност и може да се мијат дури и под вода, со сапун. Тие не се направени од хартија, туку од пластика.

 raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-07.jpg

Второ, ако светнете со ласер низ проѕирниот лист на канадските долари, ќе се појави деноминацијата – интересно.

raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-08.gif

7. Канаѓаните се навистина гостопримливи – тие изградиле посебна подлога за НЛО (за во случај да дојдат вонземјани).

raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-09.jpg

8. Полицајците во Канада се многу љубезни. Овој полицаец го запрел возилото за да застане и да купи лимонада од тезгата на ова мало девојче.

raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-10.jpg

9. Канада спаси шума голема колку двојната површина на Белгија. Кога станува збор за природата, Канаѓаните се многу сериозни и посветени.

Па така, кога индустријата почнала да претставува закана за Големата Мечкина прашума, со помош на кампањи и протести не го дозволиле тоа и успеале делот од 85% од неа да го направат целосно заштитен.

raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-11.jpg

10. Премиерот Џастин Трудо е еден од ретките политичари кој е миленик на многумина низ целиот свет. Неговиот стил е уникатен и впечатлив, тој е многу пријателски настроен, практикува јога, гушка панди и едноставно, тој е згоден човек - миленик на многу жени!

raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-12.jpg

11. Во Канада е вообичаено луѓето да си помагаат во тешки ситуации, па така, ученици закачиле стара, но добро зачувана облека на улични столбови, и напишале „За оние на кои им треба“.

raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-13.jpg

12. Луѓето во Канада се многу чесни, а овој пример е уште еден доказ за тоа. Работниците не биле на местото, а машината со бариери за поминување со карти била расипана. Ова е резултатот:

raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-14.jpg

13. Канада е толку убава земја, што дури и фотките од сообраќајните камери изгледаат прекрасно.

raboti-shto-ne-ste-gi-znaele-za-kanada-i-prichini-zoshto-lugjeto-sakaat-da-zhiveat-tamu-15.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Јапонска теорија – што кажува вашата крвна група за вас + љубовни комбинации според крвната група Додека луѓето со крвна група О и крвна група Б би биле одличен пар, луѓето со кр...
Лицето открива сè за човекот – Што значи кога имате тенки веѓи, полни усни или големи очи? Се верува дека одредени црти на лицето и надворешниот изглед можат да ви помгнат...
10 сосема нормални работи за кои мажите не треба да се срамат, низ илустрации И мажите можат да ги следат модните трендови, и мажите можат, но и треба да пома...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg