Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


Страв од готвење и нови јадења: Чудни фобии од храна кои ги имаат луѓето

Постојат различни типови на фобии, односно стравови од нешто кои луѓето ги имаат, но дали некогаш сте слушнале за страв од храна?

strav-od-gotvenje-i-od-nova-hrana-chudni-fobii-od-hrana-koi-gi-imaat-lugjeto-01.jpg

За фобија од пајаци, тесен простор или кловнови, сите сме слушнале, но очигледно некој се плаши од готвење, пробување нова храна, алкохол или благо.

На многумина не им е јасно како е тоа возможно, посебно на гурманите, но иако звучи чудно, сепак постои, а може да се манифестира со непријатно чувство, избегнување на некои видови храна, па дури и со панични напади.

Најважно е дека не е поврзано со нарушувања во исхраната и сериозни проблеми со килажа и изглед, туку само страв од конкретно јадење. 

Во продолжение погледнете со какви стравови поврзани со храна се соочуваат некои луѓе:

Страв од готвење

strav-od-gotvenje-i-od-nova-hrana-chudni-fobii-od-hrana-koi-gi-imaat-lugjeto-02.jpg

Страв од нова храна

strav-od-gotvenje-i-od-nova-hrana-chudni-fobii-od-hrana-koi-gi-imaat-lugjeto-03.jpg

Страв од алкохол

strav-od-gotvenje-i-od-nova-hrana-chudni-fobii-od-hrana-koi-gi-imaat-lugjeto-04.jpg

Страв од чоколадо

strav-od-gotvenje-i-od-nova-hrana-chudni-fobii-od-hrana-koi-gi-imaat-lugjeto-05.jpg

Страв од кисела храна

strav-od-gotvenje-i-od-nova-hrana-chudni-fobii-od-hrana-koi-gi-imaat-lugjeto-06.jpg

Страв од зеленчук

strav-od-gotvenje-i-od-nova-hrana-chudni-fobii-od-hrana-koi-gi-imaat-lugjeto-07.jpg

Страв од лук

strav-od-gotvenje-i-od-nova-hrana-chudni-fobii-od-hrana-koi-gi-imaat-lugjeto-08.jpg

Страв од повраќање (избегнување на храна што предизвикува такво чувство)

strav-od-gotvenje-i-od-nova-hrana-chudni-fobii-od-hrana-koi-gi-imaat-lugjeto-09.jpg

Страв од јадење пред други луѓе

strav-od-gotvenje-i-od-nova-hrana-chudni-fobii-od-hrana-koi-gi-imaat-lugjeto-10.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Јавни тоалети, неуспех - Чудни фобии од кои најчесто страдаат мажите Страв од височина, змии, страв од одење на лекар, заболекар, страв од инјекции, ...
Лицето открива сè за човекот – Што значи кога имате тенки веѓи, полни усни или големи очи? Се верува дека одредени црти на лицето и надворешниот изглед можат да ви помгнат...
Од Грција до Мексико без облека – Пар од Белгија патува низ светот и секаде се сликаат голи (фото) Грција, Хрватска, Црна Гора, Тајланд, Колумбија се само дел од државите кои овој...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg